Toshkent shahar sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi boshqarmasi mutaxassislari poytaxt bozorlarida reyd o‘tkazdi. Tekshiruvga iste’molchilarning sabzavotlarda kimyoviy ishlov berilganligi haqidagi shikoyatlari sabab bo‘ldi.
Reydlar yakuniga ko‘ra, SES xodimlari hech qanday bo‘yoq moddalar bilan ishlov berilgan sabzavotlarni sotish faktini aniqlamadi. Idora fuqarolarga hushyorlik va oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligiga e’tibor qaratganliklari uchun minnatdorchilik bildirdi.
Avvalroq ijtimoiy tarmoqlar va “Iste’molchi.uz” jamoasida poytaxt aholisining xarid qilgan pomidorlari haqida shikoyatlari paydo bo‘lgan edi. Xaridorlarning so‘zlariga ko‘ra, sabzavotlarni yuvish yoki kesish paytida qo‘llarda, idishlarda va kesish taxtalarida yorqin iz qolgan, uni oddiy vositalar bilan yuvish qiyin bo‘lgan. O‘z so‘zlarini tasdiqlash uchun fuqarolar xarakterli dog‘lar bilan suratlarni e’lon qilgan edi.

Специалисты столичного управления санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья провели проверку городских рынков после жалоб потребителей на овощи с признаками химической обработки.
По итогам рейдов сотрудники СЭС не выявили ни одного факта реализации овощей, обработанных какими-либо красящими веществами. Ведомство поблагодарило граждан за бдительность и внимание к вопросам безопасности продуктов питания.
Ранее в социальных сетях и сообществе «Потребитель.уз» стали появляться сообщения от жителей столицы, которые жаловались на купленные помидоры. По словам покупателей, при мытье или нарезке овощей на руках, посуде и разделочных досках оставался яркий след, который было трудно смыть обычными средствами. В качестве подтверждения своих слов горожане публиковали фотографии с характерными пятнами.