2025-yilda O‘zbekistonda ishsizlik nafaqalari va moddiy yordam to‘lovlari uchun ajratilgan byudjet mablag‘larining 75 foizi o‘zlashtirilmagan. Bu haqda 3-iyun kuni deputat Sayyora Imomova ma’lum qildi.
U qashshoqlikni qisqartirish dasturlari uchun ajratilgan mablag‘lardan foydalanish samaradorligini oshirish zarurligiga e’tibor qaratdi. O‘tgan yili davlat byudjetidan qashshoqlikni qisqartirish dasturlarini amalga oshirish uchun 45,5 trillion so‘m ajratilgan bo‘lib, bu barcha davlat xarajatlarining 11,9 foizini tashkil etadi.
Deputatning ta’kidlashicha, Qashshoqlikni qisqartirish davlat maqsadli jamg‘armasiga yo‘naltirilgan 485,6 milliard so‘mning atigi 63,9 foizi o‘zlashtirilgan. Shu bilan birga, tegishli jamg‘arma orqali ajratilgan mablag‘larning 48,6 milliard so‘mi yoki 75 foizi foydalanilmay qolgan. Sayyora Imomova subsidiyalar bo‘yicha ham ma’lumot keltirdi: ajratilgan mablag‘larning 27 foizi ishlatilgan.
Deputat alohida e’tiborni xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash holatiga qaratdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, hokim yordamchilarining tavsiyalari asosida 40 ming nafar ayolga subsidiya berish rejalashtirilgan bo‘lsa-da, ushbu yordam chorasidan atigi 7 ming kishi foydalana olgan. Shunday qilib, 33 ming nafar ayol tadbirkorlik va bandlik sohasida va’da qilingan yordamsiz qolgan.
Bunga javoban bandlik vaziri o‘rinbosari Alisher Murodov reja ko‘rsatkichlarining bajarilmasligi qo‘llab-quvvatlash mexanizmining o‘zgarishi bilan bog‘liqligini aytdi. Avval subsidiyalar shaklida ajratilgan mablag‘larning bir qismi kreditlar formatiga o‘tkazilgan. Bundan tashqari, raqamlashtirish jarayoni ham mablag‘larning o‘zlashtirilish ko‘rsatkichlariga ta’sir ko‘rsatgan.
Bosh vazir o‘rinbosarining ta’kidlashicha, yetarlicha talab bo‘lmagan yoki samaradorligi past bo‘lgan 14 turdagi subsidiyalar bekor qilingan. Buning o‘rniga kam ta’minlangan oilalarni maqsadli qo‘llab-quvvatlashning yangi vositalari, jumladan, tadbirkorlik faoliyati va bandlikka ko‘maklashish uchun foizsiz kreditlar joriy etilgan.
Yig‘ilishda chiqish qilgan Bosh vazir o‘rinbosari, iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Qo‘chqorov 2026-yilda mablag‘lar sarfini nazorat qilish kuchaytirilishiga ishontirdi. “Joriy yilda bunday kamchiliklarga yo‘l qo‘ymaslikka harakat qilamiz. Hokim yordamchilari tavsiyasiga ko‘ra ayollarga beriladigan subsidiyalardan foydalanishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Birinchi yarim yillik yakunlari bo‘yicha yuqori ko‘rsatkichlar va yaxshi natijalarni taqdim eta olamiz deb umid qilamiz”, dedi Qo‘chqorov.

В 2025 году в Узбекистане 75% бюджетных средств, выделенных на выплату пособий по безработице и материальной помощи, остались неосвоенными. Об этом 3 июня заявила депутат Сайёра Имамова, обратив внимание на необходимость повышения эффективности использования средств, направленных на программы сокращения бедности.
Подчёркнуто, что в прошлом году на реализацию программ по сокращению бедности из государственного бюджета было выделено 45,5 трлн сумов, что составляет 11,9% от всех государственных расходов. Сообщается, что депутат отметила, что из 485,6 млрд сумов, направленных в Государственный целевой фонд сокращения бедности, освоено лишь 63,9%. При этом 48,6 млрд сумов, или 75% от средств, выделенных через соответствующий фонд, остались неиспользованными. Сайёра Имамова также привела данные по субсидиям: из предусмотренных средств было использовано 27%.
Особое внимание депутат уделила ситуации с поддержкой женщин. По её словам, несмотря на планы предоставить субсидии 40 тысячам женщин по рекомендациям помощников хокимов, реально воспользоваться этой мерой поддержки смогли только 7 тысяч человек. Таким образом, 33 тысячи женщин остались без обещанной помощи в сфере предпринимательства и занятости.
В ответ заместитель министра занятости Алишер Муродов заявил, что невыполнение плановых показателей связано с изменением механизма поддержки. Часть средств, ранее выделявшихся в виде субсидий, была переведена в формат ссуд. Кроме того, на показатели освоения средств повлиял процесс цифровизации.
Как отметил заместитель премьер-министра, 14 видов субсидий, которые не пользовались достаточным спросом либо демонстрировали невысокую отдачу, были упразднены. Взамен введены новые инструменты адресной поддержки малообеспеченных семей, в том числе беспроцентные займы для предпринимательской деятельности и содействия занятости.
Выступая на заседании, заместитель премьер-министра, министр экономики и финансов Жамшид Кучкаров заверил, что в 2026 году контроль за расходованием средств будет усилен. «Мы постараемся не допустить подобных недостатков в текущем году. Особое внимание уделяется использованию субсидий, предоставляемых женщинам по рекомендации помощников хокимов. Надеемся, что по итогам первого полугодия сможем представить более высокие показатели и лучшие результаты», — заявил Кучкаров.