️ O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3-mart kuni ayollar va bolalarning huquqlarini himoya qilishni keskin kuchaytirishga qaratilgan yangi tashabbuslar to'plamini tasdiqladi. Davlat siyosati zo'ravonlik va ta'qibga qarshi kurashda kompromissiz yo'lni tutib, eng himoyasiz aholi qatlamlarining xavfsizligini ta'minlash uchun qat'iy huquqiy filtrlarni va zamonaviy texnologik yechimlarni joriy qilmoqda.
️ Eng muhim choralardan biri jinsiy zo'ravonlik uchun javobgarlikni kuchaytirish bo'ldi. Endi jinsiy zo'ravonlik uchun 5 kungacha ma'muriy qamoq jazosi belgilandi. Voyaga yetmaganlarga nisbatan jinsiy jinoyatlar sodir etgan shaxslar uchun umrbod qamoq jazosi belgilandi. Muhim protsessual o'zgarish sifatida, jinsiy jinoyatlar bo'yicha olti moddaga oid jinoiy ishlarni tergov qilish ichki ishlar organlaridan prokuraturaga o'tkazildi. Bundan tashqari, bolalarga qarshi jinoyatlar uchun 118 va 119-moddalar bo'yicha hukm qilinganlar koloniyalar-poseleniyalarga o'tkazilish huquqidan mahrum etildi.
️ Zo'ravonlik qurbonlariga tezkor yordam ko'rsatish uchun texnologik yechim joriy etildi. Himoya buyrug'i olgan ayollarning mobil qurilmalariga "SOS" maxsus ilovasi o'rnatiladi. Tashvish tugmasi bosilganda, 5 kilometr radiusda joylashgan ichki ishlar xodimlari 10 daqiqa ichida joyga kelishga majbur. Bunday ishlarni tergov qilish va sud qilish faqat maxsus tayyorgarlikdan o'tgan advokatlar, tergovchilar va sudyalarga ruxsat etiladi.
️ Farmonda erta nikohlarga qarshi kurashga alohida e'tibor qaratildi. Mamlakatda nikohlarning 40 foizi 18-19 yoshda tuzilganligini hisobga olgan holda, 21 yoshga yetganda oila qurishni rag'batlantirish mexanizmlari taklif qilindi. Fuqarolarning hushyorligini rag'batlantirish tizimi joriy etildi: nikoh yoshi to'g'risidagi qonunni buzish haqida xabar bergan shaxslarga jarima summasi 15 foizi to'lanadi. Shuningdek, 16 yoshgacha bo'lgan erta nikoh yoki homiladorlik holatlari yashirish uchun ma'muriy javobgarlik belgilandi, bunday holatlar haqida endi ichki ishlar organlari va "Inson" markazlari xabar berishga majbur.
️ Yosh onalarni ta'lim jarayonida qo'llab-quvvatlash uchun imtiyozlar belgilandi: homilador yoki uch yoshgacha bo'lgan bolalarni tarbiyalayotgan talaba ayollar moslashuvchan dasturlar bo'yicha o'qishni davom ettirish imkoniyatiga ega bo'ladilar. Davlat rahbari mas'ul tashkilotlarga qabul qilingan choralarni keng tushuntirishni ta'minlashni topshirdi, har bir fuqaro yangi himoya mexanizmlari va zo'ravonlik uchun jazosiz qolmasligi haqida bilishi kerak.

️ Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 3 марта утвердил пакет новых инициатив, направленных на радикальное усиление защиты прав женщин и детей. Государственная политика берет курс на бескомпромиссную борьбу с притеснением и насилием, внедряя жесткие правовые фильтры и современные технологические решения для обеспечения безопасности наиболее уязвимых слоев населения.
️ Одной из самых резонансных мер стало ужесточение ответственности за сексуальное насилие. Теперь за сексуальное домогательство предусмотрен административный арест сроком до 5 суток. Для лиц, совершивших преступления против половой неприкосновенности несовершеннолетних, устанавливается наказание вплоть до пожизненного лишения свободы. Важным процедурным изменением стал перевод расследования уголовных дел по шести статьям о сексуальных преступлениях из ведения органов внутренних дел в прокуратуру. При этом осужденные по статьям 118 и 119 Уголовного кодекса за преступления против детей лишаются права на перевод в колонии-поселения.
️ Для оперативной помощи пострадавшим от насилия внедряется технологическое решение. На мобильные устройства женщин, получивших охранный ордер, будет устанавливаться специальное приложение "SOS". При нажатии тревожной кнопки сотрудники внутренних дел, находящиеся в радиусе 5 километров, обязаны прибыть на место в течение 10 минут. К расследованию и судебному разбирательству по таким делам теперь будут допускаться только адвокаты, следователи и судьи, прошедшие специализированную подготовку.
️ Особое внимание в указе уделено борьбе с ранними браками. С учетом того, что 40 процентов браков в стране заключаются в возрасте 18-19 лет, предложены механизмы стимулирования создания семей по достижении 21 года. Внедряется система поощрения бдительности граждан: лицам, сообщившим о фактах нарушения законодательства о брачном возрасте, будет выплачиваться 15 процентов от суммы штрафа. Кроме того, устанавливается административная ответственность за сокрытие случаев ранних браков или беременности до 16 лет, о которых теперь обязаны сообщать органы внутренних дел и центры "Инсон".
️ Для поддержки молодых матерей в образовательном процессе предусмотрены льготы: студенткам в период беременности или воспитывающим детей до трех лет будет предоставлена возможность продолжить обучение по гибким программам. Глава государства поручил ответственным ведомствам обеспечить широкое разъяснение принятых мер, чтобы каждый гражданин знал о новых механизмах защиты и неотвратимости наказания за насилие.