️ O‘zbekiston hukumati 1-5 mart kunlari oralig‘ida O‘rta Sharq mamlakatlaridan o‘z fuqarolarini qaytarish bo‘yicha keng ko‘lamli dasturni amalga oshirdi. 5 mart kuni ertalabiga kelib, jami 9 361 kishi xavfsiz ravishda vatanga yetkazildi.
️ Asosiy qismi – 8 114 kishi – Saudiya Arabistoni hududidan muntazam va qo‘shimcha charter reyslari orqali qaytarildi. Shuningdek, Birlashgan Arab Amirliklarida ham faol ish olib borildi, u yerdan hozirgi kunga qadar 1 192 o‘zbekistonlik fuqaro evakuatsiya qilindi. Bahrayn, Eron va Umondan ham maxsus reyslar tashkil etilib, fuqarolarimizning xavfsiz qaytishi ta’minlandi.
️ Hozirgi vaqtda evakuatsiya tadbirlari fuqaro aviatsiyasi uchun havo makoni ochiq bo‘lgan mamlakatlarga qaratilgan. Cheklovlar olib tashlangach, hukumatchi rejim qolgan fuqarolar uchun qo‘shimcha reyslar tashkil etishni rejalashtirmoqda.
️ Rasmiy idoralar chet elda yashovchi fuqarolarni tinchlikni saqlashga, vahima qilmaslikka va harakatlarni o‘ylab amalga oshirishga chaqirmoqda. Mamlakatda qolish qoidalarini qat’iy rioya qilish va faqat O‘zbekistonning davlat organlari va diplomatik vakolatxonalaridan kelgan rasmiy ma’lumotlarga ishonish muhim ahamiyatga ega.

️ Правительство Узбекистана реализовало масштабную программу по возвращению своих граждан из стран Ближнего Востока в период с 1 по 5 марта. По состоянию на утро 5 марта на родину благополучно доставлено 9 361 человек.
️ Основная часть соотечественников – 8 114 человек – вернулась из Саудовской Аравии регулярными и дополнительными чартерными рейсами. Также активно велась работа в ОАЭ, откуда на сегодняшний день вывезено 1 192 гражданина. Специальные рейсы обеспечили безопасное возвращение узбекистанцев из Бахрейна, Ирана и Омана.
️ Эвакуационные мероприятия в настоящее время сосредоточены на странах, где воздушное пространство открыто для гражданской авиации. По мере снятия ограничений правительство планирует организовать дополнительные рейсы для оставшихся соотечественников.
️ Официальные ведомства призывают граждан, находящихся за рубежом, сохранять спокойствие, не поддаваться панике и действовать взвешенно. Важно строго соблюдать правила пребывания в стране и доверять только официальной информации от государственных органов и дипломатических представительств Узбекистана.