️ O‘zbekistonda 2026-yil uchun hisoblangan minimal iste’mol xarajatlari qiymati bir oyda kishi boshiga 715 ming so‘mni tashkil etdi. Bu haqda prezident huzuridagi Statistika agentligi matbuot xizmati xabar berdi. Ko‘rsatkich jahon tajribasida kambag‘allik chegarasi sifatida keng qo‘llaniladi va mamlakatda ijtimoiy-iqtisodiy siyosatni shakllantirishda muhim ahamiyatga ega.
️ Ma’lumotlarga ko‘ra, 2025-yilda bu miqdor 669 ming so‘m etib belgilangan edi, ya’ni 2026-yil uchun ko‘rsatkich 6,9 foizga oshdi. 2024-yil davomida esa kambag‘allik chegarasi ikki marta oshirilgandi: yil boshida 568 ming so‘mdan 621 ming so‘mgacha, keyin 1-maydan gaz va elektr energiyasi tariflari oshishi munosabati bilan yana 4,3 foizga oshib, oyiga 648 ming so‘mgacha yetdi. Yillik hisobda 2024-yilda ko‘rsatkich 7,7 foizga ko‘tarilgandi.
️ Statistika agentligining ma’lumotlariga asoslanib, O‘zbekistonda 2025-yilda inflyatsiya 7,3 foizni tashkil etib, o‘tgan yilga (9,8 foiz) nisbatan pasaygan bo‘lsa-da, minimal iste’mol xarajatlarining doimiy o‘sishi aholining, ayniqsa kam ta’minlangan qatlamlarning, hayot darajasiga bosim o‘tkazishda davom etmoqda. Bu tendensiya iqtisodiy qiyinchiliklar va narxlarning oshishi bilan bog‘liq muammolarni aks ettiradi.

️ В Узбекистане расчетная стоимость минимальных потребительских расходов на 2026 год составила 715 тысяч сумов на человека в месяц. Об этом сообщила пресс-служба Агентства статистики при президенте. Этот показатель широко используется в мировой практике в качестве черты бедности и играет ключевую роль в формировании социально-экономической политики страны.
️ Согласно данным, в 2025 году эта сумма была установлена на уровне 669 тысяч сумов, что означает рост показателя на 6,9% для 2026 года. В течение 2024 года черта бедности повышалась дважды: в начале года с 568 тысяч до 621 тысячи сумов, а затем с 1 мая, в связи с ростом тарифов на газ и электроэнергию, еще на 4,3% – до 648 тысяч сумов в месяц. В годовом исчислении показатель в 2024 году вырос на 7,7%.
️ Основываясь на информации Агентства статистики, инфляция в Узбекистане в 2025 году составила 7,3%, снизившись по сравнению с предыдущим годом (9,8%), однако постоянный рост минимальных потребительских расходов продолжает оказывать давление на уровень жизни населения, особенно уязвимых слоев. Эта тенденция отражает проблемы, связанные с экономическими трудностями и ростом цен, подчеркивая вызовы в социальной сфере.