Prezident Shavkat Mirziyoyev "Kuqsaroy" rezidensiyasida boʻlib oʻtgan Xalqaro Xotin-qizlar kuni tantanalarida ishtirok etdi. U Oʻzbekiston ayollarini bayram bilan tabriklab, ularning jamiyat rivojida va oila mustahkamlashdagi asosiy rolini ta'kidladi.
Nutqida prezident mamlakatda ayollar huquq va manfaatlarini himoya qilishning yangi tizimi yaratilganligini, qonunlar qabul qilinishida gender tengligiga ta'siri hisobga olinishini aytdi. Uning soʻzlariga koʻra, amalga oshirilayotgan siyosat tufayli ayollarning iqtisodiy va ijtimoiy faolligi oshmoqda. Bugungi kunda mamlakatda deyarli 230 ming ayol tadbirkor, 12 mingdan ortiq ayol fermer va 6 mingdan oshiq ayol olim bor.
Mirziyoyev, shuningdek, oʻtgan yili xalqaro musobaqalarda 167 oltin, 193 kumush va 243 bronza medalni qoʻlga kiritgan oʻzbek sportchilarining muvaffaqiyatlarini ta'kidladi. U mamlakat yutuqlari xalqaro miqyosda ham tan olinayotganini, Oʻzbekistonning ayollarning siyosatda ishtiroki, gender tengligi va biznes sharoitlari boʻyicha reytinglardagi oʻrnini sezilarli darajada yaxshilaganini qayd etdi.
Nutqda ayollar bandligini qoʻllab-quvvatlashga alohida e'tibor qaratildi. Oʻtgan yili ayollar tadbirkorligini rivojlantirish uchun 23,5 trillion soʻm kredit ajratilgan, bu esa 425 mingdan ortiq ayolning oʻz biznesini boshlashiga sabab boʻlgan. Joriy yilda taxminan 1,5 million ayolga daromad manbai ta'minlanishi va ularning 400 ming nafari tadbirkorlikka jalb qilinishi rejalashtirilmoqda.
Bundan tashqari, prezident qizlar uchun ta'lim imkoniyatlarining kengayishini qayd etdi. Bugungi kunda mamlakat oliy ta'lim muassasalarida 904 mingdan ortiq talaba qizlar oʻqimoqda, bu umumiy talabalar sonining 54 foizini tashkil qiladi. Yangi oʻquv yilidan boshlab, muhtoj oilalardan kelgan qizlar uchun davlat grantlari soni ikki baravar oshirilib, 4 mingga yetkaziladi.
Tadbir yakunida mamlakat rivojiga sezilarli hissa qoʻshgan ayollarga davlat mukofotlari topshirildi. Bundan tashqari, 28 nafar iste'dodli qiz Zulfiya nomidagi Davlat mukofotiga sazovor boʻldi. Prezident ayollarning faol roli Yangi Oʻzbekistonning keyingi rivojlanishida muhim omil boʻlishiga ishonch bildirdi.

Президент Шавкат Мирзиёев принял участие в торжественном мероприятии по случаю Международного женского дня, прошедшем в резиденции «Куксарой». Он поздравил женщин Узбекистана с праздником и подчеркнул их ключевую роль в развитии общества и укреплении семьи.
В своём выступлении глава государства отметил, что в стране создана новая система защиты прав и интересов женщин, а при принятии законов теперь обязательно учитывается их влияние на гендерное равенство. По его словам, благодаря проводимой политике растёт экономическая и общественная активность женщин. Сегодня в стране насчитывается почти 230 тысяч женщин-предпринимателей, более 12 тысяч женщин-фермеров и свыше 6 тысяч женщин-учёных.
Мирзиёев также подчеркнул успехи узбекских спортсменок, которые в прошлом году завоевали на международных соревнованиях 167 золотых, 193 серебряных и 243 бронзовые медали. Он отметил, что достижения страны получают признание и на международном уровне: Узбекистан значительно улучшил позиции в рейтингах, связанных с участием женщин в политике, гендерным равенством и условиями для бизнеса.
Особое внимание в выступлении было уделено поддержке занятости женщин. В прошлом году на развитие женского предпринимательства было выделено 23,5 триллиона сумов кредитов, благодаря чему более 425 тысяч женщин начали собственный бизнес. В текущем году планируется обеспечить источником дохода около 1,5 миллиона женщин и привлечь к предпринимательству 400 тысяч из них.
Также президент отметил расширение возможностей для образования девушек. Сегодня в вузах страны обучаются более 904 тысяч студенток, что составляет 54 процента от общего числа студентов. С нового учебного года количество государственных грантов для девушек из нуждающихся семей увеличится вдвое — до 4 тысяч.
В завершение мероприятия женщинам, внёсшим значительный вклад в развитие страны, были вручены государственные награды. Кроме того, 28 талантливых девушек получили Государственную премию имени Зульфии. Президент выразил уверенность, что активная роль женщин станет важным фактором дальнейшего развития Нового Узбекистана.