O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xalqaro Xotin-qizlar kuni — 8 Mart munosabati bilan mamlakat ayollarini tabrikladi va ularning jamiyat rivojida, oila mustahkamlashda va kelajak avlodni tarbiyalashdagi muhim rolini ta'kidladi.
Davlat rahbari o‘z murojaatida ayollarsiz va ularning olijanob fazilatlari bo‘lmaganda mamlakat taraqqiyoti va hayotning o‘zini tasavvur qilib bo‘lmasligini aytdi. U shuni qayd etdiki, bugun ayollar iqtisodiyot, fan, ta'lim va boshqa sohalarga sezilarli hissa qo‘shmoqda.
Prezidentning ma'lumotlariga ko‘ra, mamlakatda katta ayollar tadbirkorlik qatlami shakllangan — taxminan 230 ming ayol o‘z biznesini yuritadi, qishloq xo‘jaligida 12 ming ayol fermer ishlaydi, 6 mingdan ortiq ayol ilmiy faoliyat bilan shug‘ullanadi. Bundan tashqari, o‘tgan yili o‘zbekistonlik sportchilar xalqaro musobaqalarda 167 oltin, 193 kumush va 243 bronza medalni qo‘lga kiritdi.
Mirziyoyev shuningdek, davlat ayollarning bandligi va o‘zini namoyon qilish imkoniyatlarini kengaytirishda davom etayotganini ta'kidladi. O‘tgan yili ularning tadbirkorlik faoliyati va ish bilan ta'minlashni qo‘llab-quvvatlash uchun 23,5 trillion so‘m kredit mablag‘lari ajratildi, bu orqali 425 mingdan ortiq ayol ish topdi yoki o‘z biznesini boshladi. Joriy yilda 166 ming ayol zamonaviy kasblar bo‘yicha, yana 100 ming ayol IT sohalari bo‘yicha o‘qitilishi rejalashtirilgan. Umuman olganda, hokimiyat 1,5 million ayolni daromad bilan ta'minlash va ularning 400 mingini tadbirkorlikka jalb qilish niyatida.
Prezident, shuningdek, qizlar orasida ta'limni rivojlantirishga e'tibor qaratdi. Hozirda mamlakat oliy o‘quv yurtlarida 904 mingdan ortiq talaba qiz o‘qiydi, bu umumiy talabalar sonining 54 foizini tashkil qiladi. Yangi o‘quv yilidan boshlab, muhtoj oilalardan kelgan qizlar uchun davlat grantlari soni ikki baravar oshirilib, 4 ming o‘rin belgilandi.
Davlat rahbari alohida ayollar huquqlarini himoya qilish va zo‘ravonlikka qarshi kurashish muhimligini ta'kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatda ayollar va bolalarga nisbatan har qanday zo‘ravonlik va ezilish namoyon bo‘lishiga qarshi tizim kuchaytiriladi.
Yakunida, prezident mamlakatning barcha ayollariga ularning mehnati, iste'dodi va Yangi O‘zbekiston rivojiga qo‘shgan hissasi uchun minnatdorchilik bildirib, ularga sog‘lik, baxt va farovonlik tiladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поздравил женщин страны с Международным женским днем — 8 Марта, подчеркнув их важную роль в развитии общества, укреплении семьи и воспитании подрастающего поколения.
В своем обращении глава государства отметил, что без женщин и их благородных качеств невозможно представить развитие страны и саму жизнь. По его словам, сегодня женщины вносят значительный вклад в экономику, науку, образование и другие сферы.
Президент привел данные о достижениях женщин: в стране сформировался крупный слой женского предпринимательства — около 230 тысяч женщин ведут собственный бизнес, в сельском хозяйстве работают 12 тысяч фермеров-женщин, а более 6 тысяч женщин занимаются научной деятельностью. Кроме того, в прошлом году узбекистанские спортсменки завоевали на международных соревнованиях 167 золотых, 193 серебряных и 243 бронзовые медали.
Мирзиёев также отметил, что государство продолжает расширять возможности для занятости и самореализации женщин. В прошлом году на поддержку их предпринимательской деятельности и трудоустройства было направлено 23,5 трлн сумов кредитных средств, благодаря чему более 425 тысяч женщин получили работу или начали собственное дело. В текущем году планируется обучить 166 тысяч женщин современным профессиям, еще 100 тысяч — IT-специальностям. В целом власти намерены обеспечить доходом 1,5 млн женщин и привлечь 400 тысяч из них к предпринимательству.
Президент также обратил внимание на развитие образования среди девушек. В настоящее время в вузах страны обучаются более 904 тысяч студенток, что составляет 54% от общего числа студентов. С нового учебного года для девушек из нуждающихся семей в два раза увеличат количество государственных грантов — до 4 тысяч мест.
Отдельно глава государства подчеркнул важность защиты прав женщин и борьбы с насилием. По его словам, в стране будет усилена система противодействия любым проявлениям притеснений и насилия в отношении женщин и детей.
В завершение президент выразил благодарность всем женщинам страны за их труд, талант и вклад в развитие Нового Узбекистана, пожелав им здоровья, счастья и благополучия.