O'zbekiston va Vengriya Jizzax viloyatida INNO Science Park deb nomlangan ilmiy-innovatsion parkni ochishdi. Ochilish marosimida ikki davlat vazirliklari, mahalliy hokimiyat organlari, diplomatik korpus vakillari va oliy o'quv yurtlari rahbarlari ishtirok etdi.
Yangi park bir qator ustuvor yo'nalishlarda tadqiqotlar olib borish va yechimlar ishlab chiqish uchun platforma bo'lib xizmat qiladi. Ushbu yo'nalishlar orasida muhandislik, energetika, sun'iy intellekt, mashinasozlik, elektronika va avtomatlashtirish, uchuvchisiz uchish apparatlari, materialshunoslik, kimyoviy texnologiyalar, oziq-ovqat xavfsizligi va tibbiy texnologiyalar mavjud.
INNO Science Park hududida zamonaviy laboratoriyalar, shuningdek innovatsiyalarni qo'llab-quvvatlash uchun infratuzilma - biznes-inkubator va akseleratsion dasturlar yaratish rejalashtirilgan. Bu startaplarni rivojlantirishga va ilmiy muassasalar bilan sanoat korxonalari o'rtasidagi hamkorlikni rag'batlantirishga imkon beradi.
O'zbekistonda tadbirkorlar va olimlar o'rtasidagi o'zaro hamkorlikni yo'lga qo'yish, innovatsiyalarni joriy etishni tezlashtirish va mahalliy biznesning raqobatbardoshligini oshirish maqsad qilinmoqda. Biznes va fan o'rtasidagi hamkorlik uchun elektron platforma yaratiladi.

Узбекистан и Венгрия открыли научно-инновационный парк INNO Science Park в Джизакской области. В церемонии открытия приняли участие представители министерств двух стран, местных органов власти, дипломатического корпуса и руководители высших учебных заведений.
Новый парк станет площадкой для проведения исследований и разработки решений в ряде приоритетных направлений. Среди них — инженерия, энергетика, искусственный интеллект, машиностроение, электроника и автоматизация, беспилотные летательные аппараты, материаловедение, химические технологии, безопасность пищевых продуктов и медицинские технологии.
На территории INNO Science Park планируется создание современных лабораторий, а также инфраструктуры для поддержки инноваций — бизнес-инкубатора и акселерационных программ. Это позволит развивать стартапы и стимулировать сотрудничество между научными учреждениями и промышленными предприятиями.
В Узбекистане намерены наладить взаимодействие между предпринимателями и учёными, чтобы ускорить внедрение инноваций и повысить конкурентоспособность отечественного бизнеса. Для сотрудничества бизнеса и науки будет создана электронная платформа.