O‘zbekistonda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi xodimi tomonidan katta miqdordagi pora olishga urinish qilinishi aniqlangan. Rasmiy shaxs, 100 ming AQSh dollarini olish jarayonida qo‘lga olingan bo‘lib, tergov ma’lumotlariga ko‘ra, u bu mablag‘ni Qashqadaryo viloyatidagi Qarshi shahrida joylashgan nufuzli nodavlat oliy ta’lim muassasasining filiali uchun litsenziya berishga yordam ko‘rsatish evaziga talab qilgan.
Telegram kanali XAVFSIZLIK ma’lumotlariga ko‘ra, vazirlikning ta’lim muassasalari litsenziyalash bo‘limi bosh mutaxassisi bir universitet vakilidan pul talab qilgan. U ko‘rsatilgan summa evaziga Qarshidagi nodavlat oliy o‘quv yurti filiali uchun litsenziya berish masalasiga ijobiy qaror chiqarishni va’da qilgan. Qashqadaryo viloyati Davlat xavfsizlik xizmati boshqarmasi xodimlari tomonidan Toshkent shahrida olib borilgan operativ tadbirlar natijasida rasmiy shaxs talab qilingan summani olish paytida qo‘lga olingan.
Ushbu voqea bo‘yicha Davlat xavfsizlik xizmatining tergov bo‘limi tomonidan Jinoyat kodeksining 168-moddasining 4-qismi “a” bandi (firibgarlik) bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Gumon qilinuvchiga nisbatan qamoqqa olish shaklidagi qoidabuzarlik choralari qo‘llanilgan. Hozirgi vaqtda tergov harakatlari davom etmoqda.

В Узбекистане пресечена попытка получения крупной взятки сотрудником Министерства высшего образования, науки и инноваций. Чиновник был задержан при получении 100 тысяч долларов США, которые, по данным следствия, он потребовал за содействие в выдаче лицензии на открытие филиала негосударственного высшего учебного заведения в городе Карши Кашкадарьинской области.
Как сообщил Telegram-канал XAVFSIZLIK, ведущий специалист отдела лицензирования образовательных организаций ведомства потребовал деньги от представителя одного из университетов. За указанную сумму он пообещал положительное решение по вопросу выдачи лицензии для филиала престижного негосударственного вуза, действующего в Карши. В ходе оперативных мероприятий, проведённых сотрудниками Кашкадарьинского областного управления Службы государственной безопасности в Ташкенте, чиновник был задержан с поличным при получении требуемой суммы.
По данному факту следственным отделом СГБ возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 4 статьи 168 Уголовного кодекса (мошенничество). В отношении подозреваемого применена мера пресечения в виде задержания. В настоящее время продолжаются следственные действия, направленные на выяснение всех обстоятельств дела.
В Службе государственной безопасности также призвали граждан сообщать о подобных нарушениях по короткому номеру 1520, подчеркнув, что конфиденциальность обращений гарантируется. Этот инцидент подчёркивает продолжающиеся усилия по борьбе с коррупцией в сфере высшего образования в стране.