Toshkent shahar ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi matbuot xizmati ma'lumotiga ko'ra, Yashnobod tumanidagi sobiq 7534-sonli harbiy qism hududida 16 daraxt noqonuniy kesilganligi aniqlandi. Tekshiruvlar natijasida, bu hududda obodonlashtirish ishlarini olib borayotgan OBODON FAYZ SERVIS XIZMATI MChJ o'z-o'zidan daraxtlarni kesgani aniqlangan.
Kompaniyaning harakatlari "O'simlik dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish to'g'risida"gi qonunning 32-moddasi talablarini, shuningdek, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 22-avgustdagi 464-sonli qarorini buzgan. Qarorning 4-ilovasiga ko'ra, davlat o'rmon fondiga kirmaydigan daraxt va butalarni noqonuniy kesish, shikastlash yoki yo'q qilish uchun ikki barobar miqdorda zarar undiriladi. Boshqarma o'simlik dunyosiga yetkazilgan zarar miqdori allaqachon hisoblab chiqilganini ma'lum qildi, ammo aniq jarima miqdori e'lon qilinmadi.
Barcha materiallar huquqiy baholash uchun Yashnobod tuman sudining jinoyat ishlari bo'yicha sudiga yo'naltirilgan. Sud jarayoni "Ma'muriy javobgarlik to'g'risida"gi Kodeksning 245-moddasining 3-qismiga muvofiq olib boriladi. Bu voqea shahar atrof-muhitini muhofaza qilish sohasidagi nazoratni kuchaytirish zarurligini yana bir bor ko'rsatmoqda.

По информации пресс-службы Ташкентского городского управления экологии и охраны окружающей среды, на территории бывшей воинской части №7534 в Яшнабадском районе Ташкента была выявлена незаконная вырубка 16 деревьев. Проверка установила, что работы по благоустройству на этом участке вела компания ООО OBODON FAYZ SERVIS XIZMATI, которая самовольно срубила деревья без соответствующего разрешения.
Действия компании нарушают требования статьи 32 закона «Об охране и использовании растительного мира», а также постановления Кабинета министров №464 от 22 августа 2022 года. Согласно приложению №4 к этому постановлению, ущерб за незаконную вырубку, повреждение или уничтожение деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд, взыскивается в двойном размере. В ведомстве сообщили, что ущерб, причиненный растительному миру, уже подсчитан, однако конкретные санкции в сообщении не уточняются.
Все материалы по данному факту направлены в Яшнабадский районный суд по уголовным делам для правовой оценки в соответствии с частью 3 статьи 245 Кодекса об административной ответственности. Этот инцидент подчеркивает необходимость усиления контроля за соблюдением экологического законодательства в городской среде, особенно на территориях, подвергающихся реконструкции или благоустройству.