O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida farmatsevtika sohasiga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida “Grand Pharm Trade” kompaniyasi asoschisi Azizxo‘ja Abbosxo‘jayev biznes yuritishda sifatli o‘zgarishlar haqida gapirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ilgari tadbirkorlar cheksiz tekshiruvlar va nazorat organlarining kutilmagan tashriflaridan qo‘rqib ishlar edi, bu esa faoliyatni qiyinlashtirgan.
Abbosxo‘jayev so‘nggi o‘n yil ichida sohadagi soliqlar ikki baravar kamayganini ta’kidladi, bu esa biznesga ochiq va zavq bilan ishlash imkonini berdi. U: “Bizning ofisimiz kichik xonada joylashgan, ilgari xorijiy hamkorlar bizga mahsulot yetkazib berishdan cho‘chinar edilar. Valyuta konvertatsiyasi oylar, ba’zan yillar davomida cho‘zilar edi. Mablag‘larni chiqarish uchun birjaga chiqish va turli sxemalardan foydalanishga majbur bo‘lardik. Endi esa hisob raqamlaridan pul bir soatda, bir kun ichida chiqadi – hech qanday muammo yo‘q. Biz hammamiz zavq bilan ishlaymiz. Barcha tadbirkorlar, zavodlar aksiyadorlari – bu yerda o‘tirishadi. Kompaniyalar aylanmasi milliardga yetdi, siz rasmiy ravishda hammamizni millionerga aylantirdingiz”, dedi.
Azizxo‘ja Abbosxo‘jayev Prezidentga ikki masala bo‘yicha yordam so‘radi: zavodga yo‘l yo‘qligi va elektr ta’minoti bilan bog‘liq muammolar. Shavkat Mirziyoyev ikkala masalani ham protokolga kiritishni buyurdi va korxona infratuzilmasiz ishlay olmasligini ta’kidladi. Bu farmatsevtika sohasidagi rivojlanish uchun muhim qadam sifatida qayd etildi.
Yig‘ilish farmatsevtika sanoatini rivojlantirish bo‘yicha davom etayotgan sa’y-harakatlarning bir qismi bo‘lib, bu sohada iqtisodiy o‘sish va xorijiy investitsiyalarni jalb qilish maqsadida amalga oshirilmoqda. Tadbirkorning bayonotlari so‘nggi yillarda biznes muhitining yaxshilanishini aks ettirsa-da, infratuzilma muammolari kabi qiyinchiliklar hali ham mavjud.

На видеоселекторном совещании под председательством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, посвященном фармацевтической отрасли, основатель компании «Grand Pharm Trade» Азизходжа Аббасходжаев рассказал о качественных изменениях в ведении бизнеса. По его словам, ранее предприниматели работали в страхе перед бесконечными проверками и неожиданными визитами контролирующих органов, что затрудняло деятельность.
Аббасходжаев отметил, что за последние десять лет налоги в отрасли снизились вдвое, что позволило бизнесу работать открыто и с удовольствием. Он заявил: «Наш офис находится в небольшом помещении, раньше иностранные партнеры опасались поставлять нам продукцию. Конвертация иностранной валюты растягивалась на месяцы, иногда на годы. Чтобы вывести средства, мы были вынуждены выходить на биржу и использовать различные схемы. Сейчас же деньги со счетов уходят за час, за день – никаких проблем. Мы все работаем с удовольствием. Все предприниматели, акционеры заводов – сидят здесь. Обороты компаний достигли миллиарда, вы официально сделали всех нас миллионерами».
Азизходжа Аббасходжаев обратился к президенту с просьбой о помощи по двум вопросам: отсутствие дороги к заводу и проблемы с электроснабжением. Шавкат Мирзиёев поручил внести оба вопроса в протокол, подчеркнув, что предприятие не может работать без инфраструктуры. Это было отмечено как важный шаг для развития фармацевтической отрасли.
Совещание является частью продолжающихся усилий по развитию фармацевтической промышленности, направленных на стимулирование экономического роста и привлечение иностранных инвестиций в этот сектор. Хотя заявления предпринимателя отражают улучшение деловой среды в последние годы, такие проблемы, как инфраструктурные трудности, всё ещё сохраняются.