Toshkent shahrining Yashnobod tumanida hokim yordamchisi pora olayotganda qo‘lga olindi. Bu haqda Davlat xavfsizlik xizmati (DXX) xabar berdi. Tezkor tadbirlar DXXning Toshkent shahar boshqarmasi xodimlari hamda Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti bilan hamkorlikda o‘tkazildi.
Aniqlanishicha, tuman hokimining tadbirkorlikni rivojlantirish, aholi bandligini ta’minlash va kambag‘allikni qisqartirish masalalari bo‘yicha mahalla fuqarolar yig‘inlaridan biridagi yordamchisi tadbirkorlik faoliyatini boshlamoqchi bo‘lgan fuqaroga ko‘p qavatli uy birinchi qavatidagi turar joyni noturar joy toifasiga o‘tkazish uchun ruxsat olib berishni va’da qilgan. Buning evaziga u 5 ming AQSh dollari talab qilgan. Tezkor tadbir davomida u ushbu mablag‘ni olayotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Tergovga qadar tekshiruv jarayonida fuqaroga yordam ko‘rsatish uchun Yashnobod tuman hokimiyati bo‘linma rahbari ham jalb qilingani aniqlangan. Tezkor tadbir davom ettirilib, ushbu mansabdor shaxs ham 600 AQSh dollarini olayotgan vaqtida qo‘lga olingan.
Mazkur holat yuzasidan ularga nisbatan Jinoyat kodeksining 168 hamda 28, 211-moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llangan. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda. Bu voqea korrupsiyaga qarshi kurashishda davlat organlarining faolligini ko‘rsatmoqda, ammo shu bilan birga mahalliy hokimiyat tizimida korrupsiya muammolarining mavjudligini ham ochib berdi.

В Ташкенте, в Яшнабадском районе, помощник главы района был задержан при получении взятки. Об этом сообщила Государственная служба безопасности (ГСБ). Оперативные мероприятия проводились совместно сотрудниками Управления ГСБ по городу Ташкенту и Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре.
Установлено, что помощник главы района по вопросам развития предпринимательства, обеспечения занятости населения и сокращения бедности на одном из собраний граждан махалли пообещал предпринимателю, желающему начать бизнес, помочь в получении разрешения на перевод жилого помещения на первом этаже многоквартирного дома в нежилое. Взамен он потребовал 5 тысяч долларов США. В ходе оперативного мероприятия он был задержан с поличным при получении этих денег.
В ходе доследственной проверки также было установлено, что для оказания помощи гражданину был привлечен начальник отдела администрации Яшнабадского района. Оперативное мероприятие было продолжено, и этот должностной лицо также был задержан при получении 600 долларов США.
По данному факту в отношении них возбуждено уголовное дело по статьям 168, а также 28 и 211 Уголовного кодекса, применена мера пресечения в виде заключения под стражу. В настоящее время проводятся следственные действия. Этот инцидент демонстрирует активность государственных органов в борьбе с коррупцией, но одновременно вскрывает наличие проблем с коррупцией в системе местной власти.