Ijtimoiy tarmoqlarda Eron ustida 'kislotali bulutlar' paydo bo'lgani va ularning yog'ingarchilik bilan birga Markaziy Osiyo mamlakatlariga yetib borishi mumkinligi haqida mish-mishlar tarqalmoqda. O'zbekiston Gidrometeorologiya xizmati (O'zgidromet) bu ma'lumotlarni ilmiy asosga ega emasligini ta'kidladi.
Mutaxassislarning izohiga ko'ra, kislotali yog'ingarchilik oltingugurt oksidi va azot oksidlarining bulutlardagi suv bug'i bilan kimyoviy reaksiyaga kirishishi natijasida hosil bo'ladi. Bunday jarayonlar asosan sanoat rayonlari va chiqindilar manbalari yaqinidagi hududlarda uchraydi.
Ifloslangan havoning uzoq masofalarga ko'chirilishi jarayonida zararli moddalarning konsentratsiyasi atmosfera turbulentsiyasi, vertikal aralashish va cho'kish jarayonlari tufayli sezilarli darajada kamayadi. Shuning uchun manbadan minglab kilometr uzoqlikda xavfli kislotali yomg'irlarning paydo bo'lishi amalda mumkin emas.
Bundan tashqari, yog'ingarchilikning tushishi mahalliy bulut hosil bo'lish jarayonlari bilan bog'liq: yomg'ir ma'lum bir hudud ustida bevosita mavjud bo'lgan suv bug'i va aerozollardan shakllanadi.
Meteorologik kuzatuvlar va havo sifati monitoringi ma'lumotlariga ko'ra, 'kislotali bulutlar'ning O'zbekiston va qo'shni mamlakatlar hududiga ko'chirilishi xavfi kuzatilmayapti.
O'zgidromet OAV va ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilarini ishonchsiz ma'lumotlarni tarqatmaslikka va faqat rasmiy manbalarga tayanishga chaqirdi.
Eslatib o'tamiz, Tehron shahrida neft infratuzilmasiga zarbalar berilgandan so'ng kuchli portlashlar sodir bo'ldi va yoqilg'i ob'ektlarida yong'inlar chiqdi. Shahar ustida qora tutunning qalin bulutlari ko'tarildi, ba'zi tumanlar aholisi esa yonish mahsulotlari tufayli paydo bo'lgan 'qora yomg'ir' deb ataladigan g'ayrioddiy yog'ingarchilik haqida xabar berdi.

В социальных сетях распространяется информация о якобы сформировавшихся над территорией Ирана «кислотных облаках», которые с осадками могут достигнуть стран Центральной Азии. Узгидромет официально заявил, что эти сведения не имеют научного обоснования.
Специалисты ведомства пояснили, что кислотные осадки образуются в результате накопления оксидов серы и азота, вступающих в химическую реакцию с водяным паром в облаках. Такие процессы характерны преимущественно для промышленных районов и территорий вблизи источников выбросов.
При переносе загрязнённого воздуха на большие расстояния концентрация вредных веществ значительно снижается из-за атмосферной турбулентности, вертикального перемешивания и процессов осаждения. Поэтому образование опасных кислотных дождей на расстоянии тысяч километров от источника практически невозможно.
Кроме того, выпадение осадков связано с локальными процессами облакообразования: дождь формируется из водяного пара и аэрозолей, присутствующих непосредственно над конкретной территорией.
По данным метеорологических наблюдений и мониторинга качества воздуха, угрозы переноса «кислотных облаков» на территорию Узбекистана и соседних стран не наблюдается.
Узгидромет призвал СМИ и пользователей социальных сетей не распространять недостоверную информацию и опираться исключительно на официальные источники.
Напомним, в Тегеране после ударов по нефтяной инфраструктуре произошли мощные взрывы и вспыхнули пожары на топливных объектах. Над городом поднялись густые облака чёрного дыма, а жители некоторых районов сообщили о необычных осадках — так называемом «чёрном дожде», возникшем из-за продуктов горения.