Uzbelik fuqarolarni vatanga qaytarish bo‘yicha boshlangan keng ko‘lamli operatsiya doirasida 21 712 kishi mamlakatga qaytib keldi. Asosiy qismi Saudiya Arabistonidan – 17 963 kishi bo‘lib, bu mamlakatdan kelganlarning umumiy sonining 80% dan ortig‘ini tashkil etadi.
Boshqa mamlakatlardan ham fuqarolar evakuatsiya qilindi: Birlashgan Arab Amirliklaridan 3 290 kishi, Qatardan 378 kishi, Erondan 47 kishi, Bahrayndan 27 kishi va Ummonidan 7 kishi qaytishdi. Tashqi ishlar vazirligi bu tadbirlar tizimli va bosqichma-bosqich amalga oshirilayotganini ta'kidladi.
Hozirgi bosqichda repatriatsiya asosan fuqarolik aviatsiyasi uchun havo makoni ochiq bo‘lgan mamlakatlar orqali amalga oshirilmoqda. Vazirlik fuqarolarni qaytarish ishlari davom etayotganini va barcha bosqichlarni muvofiqlashtirib, vatanga qaytayotganlarning xavfsizligi va qulayligini ta'minlashga harakat qilinayotganini bildirdi.
Bu operatsiya fonida, 28 fevralda Isroil qurolli kuchlari Erondagi harbiy ob'ektlarni hujumga uchratdi, bu mamlakat mudofaa vaziri Isroel Kats tomonidan 'oldini olish choralari' deb atalgan holda rasman tasdiqlandi. Isroil hukumatining bu harakatlari mintaqada vaziyatni keskinlashtirdi.
Keyinchalik, AQSh prezidenti Donald Tramp Isroil bilan hamkorlikda Eronga qarshi keng ko‘lamli harbiy operatsiyani boshlaganini rasman e'lon qildi, buni 'bevosita tahdidni bartaraf etish' va Tehronning yadro quroliga ega bo‘lishining oldini olish maqsadida amalga oshirilayotganini da'vo qildi. Bu da'volar mintaqaviy mojaroni yanada chuqurlashtirdi.
Yaqin Sharq mintaqasidagi vaziyat keng ko‘lamli harbiy to‘qnashuv bosqichiga o‘tdi. Isroil va AQShning Erondagi ob'ektlarga qarshi birgalikdagi operatsiyasidan so‘ng, Eron nafaqat Isroilga, balki qo‘shni Arab davlatlariga ham ta'sir ko‘rsatgan o‘q-dorilar bilan javob hujumini boshladi, bu esa mintaqada tinchlik va barqarorlikka jiddiy tahdid solmoqda.

В рамках масштабной операции по возвращению граждан Узбекистана на родину вернулись 21 712 человек. Основная часть прибыла из Саудовской Аравии – 17 963 человека, что составляет более 80% от общего числа возвратившихся.
Граждане также были эвакуированы из других стран региона: из Объединённых Арабских Эмиратов вернулись 3 290 человек, из Катара – 378, из Ирана – 47, из Бахрейна – 27 и из Омана – 7 человек. Министерство иностранных дел подчеркнуло, что мероприятия проводятся системно и поэтапно.
На данном этапе репатриация осуществляется преимущественно через страны, воздушное пространство которых открыто для гражданской авиации. Ведомство координирует все этапы, чтобы обеспечить безопасность и комфорт возвращающихся, при этом работа продолжается в условиях сложной региональной обстановки.
На фоне этой операции 28 февраля израильские вооруженные силы атаковали военные объекты в Иране, что официально подтвердил министр обороны страны Исраэль Кац, назвав действия превентивной мерой. Эти шаги израильского правительства усугубили ситуацию в регионе.
Позже президент США Дональд Трамп официально подтвердил начало широкомасштабной военной операции против Ирана, проводимой совместно с Израилем, с целью устранения «непосредственной угрозы» и предотвращения появления у Тегерана ядерного оружия. Эти заявления, якобы направленные на стабилизацию, лишь углубили региональный конфликт.
Ситуация на Ближнем Востоке перешла в стадию масштабного военного противостояния. После совместной операции Израиля и США против объектов на территории Ирана, Тегеран инициировал массированную атаку возмездия, затронувшую не только Израиль, но и соседние арабские государства, что создаёт серьёзные угрозы миру и стабильности в регионе.