O‘zbekistonda 2026-yil uchun “Tashabbusli byudjet”ning birinchi mavsumi doirasidagi loyihalarni tanlash bosqichi yakunlandi. 8-10 mart kunlari rasmiy ravishda uch kunlik targ‘ibot bosqichi boshlandi, bu esa hal qiluvchi ovoz berishdan oldin tayyorgarlik maydonchasi bo‘lib xizmat qiladi.
Ushbu davr mobaynida saralashdan o‘tgan loyihalar tashabbuskorlari o‘z takliflari bilan jamoatchilikni faol tanishtirishlari mumkin. Bu bosqichning asosiy maqsadi – mahalla aholisining e’tiborini jalb qilish va tarafdorlarni to‘plash, kelajakda loyihaga maksimal qo‘llab-quvvatlashni ta’minlashdir.
Asosiy ovoz berish bosqichi 11 martda boshlanadi. Fuqarolar infratuzilmani yaxshilash, yo‘llarni ta’mirlash yoki hududlarni obodonlashtirishga qaratilgan eng muhim mahalliy tashabbuslar uchun o‘z ovozlarini berishlari mumkin. G‘olib chiqqan loyihalar joriy yilda amalga oshirish uchun davlat byudjetidan to‘g‘ridan-to‘g‘ri moliyalashtirish oladi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi fuqarolarni faollik ko‘rsatishga va loyihalarni tanlashda mas’uliyat bilan yondashishga chaqiradi, chunki aholining ovozlari mintaqalardagi muammolarni hal qilishning ustuvorligini belgilaydi.
Eslatib o‘tamiz, “Tashabbusli byudjet” dasturi qoidalariga o‘zgartirishlar kiritildi. Tegishli qaror Senat tomonidan 17 dekabrda qabul qilingan, deb Iqtisodiyot va moliya vazirligi xabar berdi.

В Узбекистане завершился этап отбора проектов в рамках первого сезона «Инициативного бюджета» на 2026 год. С 8 по 10 марта официально стартовал трехдневный этап пропаганды, который станет подготовительной площадкой перед решающим голосованием.
В течение этого периода инициаторы проектов, прошедших квалификационный отбор, могут активно знакомить общественность со своими предложениями. Основная цель данного этапа — привлечь внимание жителей махалли и собрать сторонников, чтобы обеспечить максимальную поддержку проекта в будущем.
Основной этап голосования начнется 11 марта. Граждане смогут отдать свои голоса за наиболее важные локальные инициативы, направленные на улучшение инфраструктуры, ремонт дорог или благоустройство территорий. Победившие проекты получат прямое финансирование из государственного бюджета для их реализации в текущем году.
Министерство экономики и финансов призывает граждан проявлять активность и ответственно подходить к выбору проектов, так как именно от голосов жителей зависит приоритетность решения тех или иных проблем в регионах.
Напомним, что в правила программы «Инициативный бюджет» внесены изменения. Соответствующее решение принято Сенатом 17 декабря, сообщили в Министерстве экономики и финансов.