O‘zbekiston hukumati chet ellik sayyohlarga mamlakatda xarid qilganda qo‘shilgan qiymat solig‘ini (QQS) naqd pul shaklida qaytarib olish imkoniyatini taqdim etdi. Bu yangilik 1 apreldan boshlab barcha xalqaro aeroportlarda joriy etiladi, bu esa turizm va chakana savdoni rivojlantirishga qaratilgan kengroq tashabbusning bir qismidir.
Norma.uz portalining 5 martdagi prezident qaroriga havolasiga ko‘ra, QQS qaytarilganda, soliq summasi 85 foizi chet ellik xaridorga, qolgan 15 foizi esa xizmat ko‘rsatish uchun Tax free tizimi operatoriga to‘lanadi. QQSning bank kartasiga qaytarilishi tovarlarni chetga olib chiqilgan kundan boshlab uch ish kunidan kechiktirmay amalga oshirilishi kerak.
QQSni qaytarib olish uchun minimal xarid summasi QQSni hisobga olgan holda 300 ming so‘m etib belgilandi. Bundan tashqari, oziq-ovqat mahsulotlaridan tashqari, Tax free tizimi qo‘llaniladigan tovarlarning cheklangan ro‘yxati bekor qilindi, bu esa chet elliklar uchun imkoniyatlarni kengaytiradi.
Soliq qo‘mitasi chet ellik fuqarolar uchun QQSni hisoblash va qaytarish uchun soliq organlarining maxsus mobil ilovasida elektron pochta orqali identifikatsiyadan o‘tish imkoniyatini ta’minlashi kerak. Shuningdek, 1 aprelgacha respublikaning barcha xalqaro aeroportlarida Tax free xizmat punktlari tashkil etilishi rejalashtirilgan, eksperimental tarzda esa Qozog‘iston bilan chegaradagi "Gishtko‘prik" bojxona postida ham shunday punkt tashkil etiladi.
Qarorda, shuningdek, 2026–2027 yillarda chet ellik fuqarolar tomonidan O‘zbekistonda amalga oshiriladigan xaridlar hajmini o‘n baravar oshirish va chakana savdo sohasida hisob-kitoblarning shaffofligini ta’minlash vazifasi qo‘yilgan, bu esa iqtisodiy o‘sish va xorijiy investitsiyalarni jalb qilishga qaratilgan.

Правительство Узбекистана ввело возможность для иностранных туристов получать возврат налога на добавленную стоимость (НДС) в виде наличных средств при совершении покупок в стране. Это нововведение начнёт действовать с 1 апреля во всех международных аэропортах, являясь частью более широкой инициативы по развитию туризма и розничной торговли.
Согласно постановлению президента от 5 марта, на которое ссылается портал Norma.uz, при возврате НДС 85% суммы налога будет возвращаться иностранному покупателю, а оставшиеся 15% — оператору системы Tax free за оказание услуг. Возврат НДС на банковскую карту иностранных граждан должен осуществляться не позднее трёх рабочих дней со дня вывоза товаров.
Минимальная стоимость покупки для получения возврата установлена в размере 300 тысяч сумов с учётом НДС. Кроме того, отменяется ограниченный перечень товаров, на которые распространяется система Tax free, за исключением продовольственной продукции, что расширяет возможности для иностранцев.
Налоговый комитет должен обеспечить возможность прохождения идентификации через электронную почту в специальном мобильном приложении налоговых органов для учёта и возврата НДС иностранным гражданам. Также до 1 апреля текущего года сервисные пункты Tax free планируется создать во всех международных аэропортах республики, а в экспериментальном порядке такой пункт будет организован на пограничном таможенном посту «Гишткуприк» на границе с Казахстаном.
Документом также ставится задача увеличить в 2026–2027 годах объём покупок, совершаемых иностранными гражданами в Узбекистане, в десять раз, а также обеспечить прозрачность расчётов в сфере розничной торговли, что направлено на стимулирование экономического роста и привлечение иностранных инвестиций.