O‘zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Qatag‘on jinoyatlar sodir etganlikda gumon qilinayotgan ikki fuqaro Interpol yo‘li bilan o‘tkazilgan xalqaro operativ tadbirlar doirasida O‘zbekistonga qaytarildi. Ulardan biri Bahrayndan ekstraditsiya qilindi, ikkinchisi esa AQShdan deportatsiya qilindi.
Xususan, Bahrayndan firibgarlikda gumon qilinayotgan shaxs ekstraditsiya qilindi. Uning qo‘lga olinishi va topshirilishi Toshkent va Manamadagi Interpolning Milliy Markaziy Byurolari (MMB) o‘rtasidagi hamkorlik tufayli amalga oshirildi. Operatsiya davomida ikki mamlakatning vakolatli organlari harakatlarini muvofiqlashtirish uchun xalqaro politsiya kanallari jalb qilindi.
Shu bilan birga, AQShdan o‘ziga xos katta miqdordagi o‘g‘irlik sodir etganlik uchun qidirilayotgan O‘zbekiston fuqarosi deportatsiya qilindi. Uni deportatsiya qilish to‘g‘risidagi qaror O‘zbekistondagi Interpol MMB va AQSh elchixonasi tomonidan o‘tkazilgan muzokaralar va ma’lumot almashinuvlari natijasida Amerika hokimiyatlari tomonidan qabul qilindi.
Milliy Markaziy Byuro ma’lumotlariga ko‘ra, qaytarilgan ikkala shaxs ham qonunchilik asosida javobgarlikka tortiladi. Bu hodisa O‘zbekistonning jinoyatchilikka qarshi kurashda xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan sa’y-harakatlarini aks ettiradi.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. Двое граждан, разыскиваемых за совершение тяжких преступлений, были возвращены в Узбекистан в рамках международных оперативных мероприятий по линии Интерпола. Один из них экстрадирован из Бахрейна, другой – депортирован из США.
В частности, из Бахрейна экстрадирован фигурант, обвиняемый в мошенничестве. Его задержание и выдача стали возможны благодаря взаимодействию Национальных центральных бюро (НЦБ) Интерпола в Ташкенте и Манаме. В ходе операции были задействованы каналы международной полиции для координации действий компетентных органов обеих стран.
Одновременно из США был депортирован гражданин Узбекистана, находившийся в розыске за совершение кражи в особо крупном размере. Решение о его выдворении было принято американскими властями по итогам переговоров и обмена данными, проведенных НЦБ Интерпола в Узбекистане совместно с посольством США.
По данным Национального центрального бюро, оба доставленных лица будут привлечены к ответственности согласно законодательству. Этот случай отражает усилия Узбекистана по развитию международного сотрудничества в борьбе с преступностью.