Toshkent shahridagi infratuzilma muammolari, jumladan kanalizatsiya, elektr energiyasi va kommunal tarmoqlar bilan bog‘liq muammolar, shaharning bosh rejasi bilan bog‘liq emas. Bu haqda 5-mart kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida O‘zbekiston qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Davronjon Adilov ma’lum qildi. Uning ta’kidlashicha, vertikal qurilishga ruxsat berilayotgan bo‘lsa-da, infratuzilma hali tayyor emas, bu esa jurnalistlar tomonidan tanqid qilinmoqda.
Adilovning fikricha, muammolarning asosiy sababi muhandislik tizimlaridan noto‘g‘ri foydalanish va kanalizatsiya tizimidan foydalanish qoidalarining buzilishidir. U aytdi: "Biz shahar infratuzilmasidan foydalanish qoidalarini qo‘pol ravishda buzmoqdamiz. Kanalizatsiyaga yomg‘ir suvlari, oqava suvlar va sanoat chiqindilari tashlanadi, bu esa hech qanday me’yoriy hujjatda ko‘rsatilmagan." U kanalizatsiya tizimini shahar infratuzilmasining eng murakkab va qimmat qismi deb hisoblaydi, chunki u shahar infratuzilmasining qariyb 60 foizini tashkil etadi va boshqa kommunikatsiyalar bilan kesishadi.
Vazir o‘rinbosari xorijiy tajribaga murojaat qilib, masalan, Abu-Dabida har birining quvvati 300 ming kub metr bo‘lgan 3 ta tozalash inshooti borligini, Toshkentda esa 1 million kub metr quvvatga ega ikkita inshoot yetarli emasligini ta’kidladi. U muammolarni hal qilish uchun avval texnik tahlil qilish kerakligini aytdi: "Muammo nimada? Bosh rejada-chi? Rejalashtirishdami? Infratuzilmadami? Yoki o‘zimizda?"
Adilov, shuningdek, Toshkent bosh rejasidagi o‘zgarishlar haqida gapirar ekan, rejani to‘liq almashtirish emas, balki takomillashtirish haqida ketayotganini ta’kidladi. U buni doimiy jarayon deb hisoblaydi, chunki aholi farovonligi va infratuzilma rivoji talab qiladi. "Maxsus 'Toshkentboshplan LITI' loyiha instituti bor, u 50 yildan ortiq vaqt oldin tashkil etilgan va O‘zbekiston va boshqa mamlakatlardan kelgan mutaxassislar tomonidan bosh rejani ishlab chiqish va takomillashtirish bilan shug‘ullanadi," deydi u.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Urbanizatsiya qo‘mitasi raisi Sherzod Kudbiyev Toshkent bosh rejasini "tirik materiya" deb atagan, shahar rivojlanishi bilan unga tuzatishlar kiritilishini va yangi o‘zgarishlar qurilish zichligini cheklashni nazarda tutgan. Shuningdek, Toshkentda kuniga 1 million kub metr oqova suvni qayta ishlash quvvatiga ega yangi tozalash inshooti qurilishi rejalashtirilgan, bu loyiha BAA, Fransiya va Yaponiya kompaniyalari konsorsiumi tomonidan amalga oshirilmoqda.

Проблемы инфраструктуры в Ташкенте, включая вопросы канализации, электроснабжения и коммунальных сетей, не связаны с генеральным планом города. Об этом на пресс-конференции 5 марта заявил заместитель министра строительства и жилищно-коммунального хозяйства Узбекистана Давронжон Адилов. Он подчеркнул, что, несмотря на разрешение на вертикальную застройку, инфраструктура ещё не готова, что критикуется журналистами.
По словам Адилова, основные причины проблем заключаются в неправильном использовании инженерных систем и нарушении правил эксплуатации канализационной системы. Он сказал: "Мы грубо нарушаем правила использования городской инфраструктуры. В канализацию сбрасываются ливневые воды, сточные воды и промышленные отходы, что не предусмотрено никакими нормативными документами." Он считает канализационную систему самой сложной и дорогой частью городской инфраструктуры, поскольку она составляет почти 60% инфраструктуры и пересекается с другими коммуникациями.
Замминистра привёл в пример зарубежный опыт, отметив, что в Абу-Даби есть три очистных сооружения мощностью по 300 тысяч кубометров каждое, тогда как в Ташкенте два сооружения мощностью 1 миллион кубометров недостаточны. Он призвал сначала провести технический анализ для решения проблем: "В чём проблема? В генплане? В планировании? В инфраструктуре? Или в нас самих?"
Адилов также, говоря об изменениях в генплане Ташкента, подчеркнул, что речь идёт не о полной замене, а о совершенствовании. Он считает это постоянным процессом, обусловленным благосостоянием населения и развитием инфраструктуры. "Существует специальный проектный институт 'Ташкентбосплан ЛИТИ', созданный более 50 лет назад, в котором работают специалисты из Узбекистана и других стран, занимающиеся разработкой и совершенствованием генплана," сказал он.
Напомним, ранее председатель Комитета по урбанизации Шерзод Кудбиев назвал генплан Ташкента "живой материей", предусматривающей корректировки с развитием города и новые изменения, ограничивающие плотность застройки. Кроме того, в Ташкенте планируется строительство нового очистного сооружения мощностью 1 миллион кубометров сточных вод в сутки, реализуемого консорциумом компаний из ОАЭ, Франции и Японии.