Buxoro viloyatining Vobkent tumanida, “Xavfsiz va sog‘lom mamlakat” operatsiyasi doirasida, huquqni muhofaza qiluvchi organlar kriptoaktivlar bilan noqonuniy operatsiyalar olib borilganligini aniqladi. Bir fuqaro bir yarim yil davomida xalqaro kriptobirjasi Binance orqali soya savdolari olib borgan, amaldagi qonunlarni chetlab o‘tgan va litsenziyasiz ishlagan.
Tergov shuni ko‘rsatdiki, erkak raqamli aktivlar bilan operatsiyalar o‘tkazish uchun shaxsiy bank kartalari va smartfondan foydalangan. 2024-yil sentyabridan 2026-yil fevraligacha u jami 874 ta tranzaksiya amalga oshirgan, ularning umumiy miqdori taxminan 270 ming USDTni tashkil etgan, bu milliy valyuta kursi bo‘yicha 3,5 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ga teng.
Faoliyatni virtual makonda yashirishga urinishlarga qaramay, tranzaksiyalar huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan kuzatilgan. Gumonlanuvchiga nisbatan 278-8-modda 3-qismining “a” bandi (“Kriptoaktivlar bilan noqonuniy operatsiyalar olib borish, alohida katta miqdorda”) bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan. Tergov harakatlari davom etmoqda.

В Вабкентском районе Бухарской области в рамках операции «Безопасная и здоровая страна» правоохранительные органы выявили незаконный оборот криптоактивов. Гражданин в течение полутора лет вел теневые торги через международную криптобиржу Binance, обходя действующее законодательство и действуя без лицензии.
Следствие установило, что мужчина использовал личные банковские карты и смартфон для проведения операций с цифровыми активами. С сентября 2024 года по февраль 2026 года он провел 874 транзакции на общую сумму порядка 270 тысяч USDT, что по курсу национальной валюты составляет более 3,5 миллиардов сумов.
Несмотря на попытки скрыть деятельность в виртуальном пространстве, транзакции были отслежены правоохранителями. В отношении подозреваемого возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 3 статьи 278-8 («Незаконный оборот криптоактивов в особо крупном размере»). Следственные действия продолжаются.