O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11-mart kuni elektr, gaz, issiqlik va suv tarmoqlariga o‘zboshimchalik bilan ulanish uchun javobgarlikni kuchaytirish to‘g‘risidagi qonunni imzoladi. Qonun o‘zgarishlari Ma’muriy javobgarlik kodeksi va Jinoyat kodeksiga kiritildi, bu esa noqonuniy ulanishlar va tarmoqlardan foydalanish qoidalarini buzish uchun jiddiy jarimalar va boshqa choralarni nazarda tutadi.
Adliya vazirligi Telegram kanali orqali e’lon qilgan ma’lumotlarga ko‘ra, umumiy foydalanishdagi tarmoqlarga o‘zboshimchalik bilan ulanish yoki foydalanish qoidalarini buzgan fuqarolar uchun jarima 15 dan 20 gacha asosiy hisoblash miqdorida (6,18 milliondan 8,24 million so‘mgacha) belgilandi. Mansabdor shaxslar uchun esa jarima 25 dan 30 gacha asosiy hisoblash miqdorida (10,3 milliondan 12,36 million so‘mgacha) bo‘ladi. Hozirgi qonunchilikda bu jarimalar fuqarolar uchun 10–15, mansabdor shaxslar uchun 20–25 asosiy hisoblash miqdorida edi.
Alohida javobgarlik tijorat maqsadlarida elektr, gaz, issiqlik yoki suv tarmoqlariga ulanish uchun belgilandi. Bunday buzish uchun jarima 15 dan 25 gacha asosiy hisoblash miqdorida (6,18 milliondan 10,3 million so‘mgacha) yoki 15 kungacha ma’muriy qamoq jazosi nazarda tutilgan. Hozirgi vaqtda bu jarima 10 dan 20 gacha asosiy hisoblash miqdorida edi.
O‘zgarishlar takroriy buzishlar uchun jinoyat javobgarligini ham nazarda tutadi. Agar ma’muriy jazodan keyin buzish takrorlansa, buzuvchiga 30 dan 75 gacha asosiy hisoblash miqdorida (12,36 milliondan 30,9 million so‘mgacha) jarima, 240 soatgacha majburiy jamoat ishlari yoki bir yilgacha tuzatish ishlari tahdid qilinishi mumkin. Hozirgi qonunchilikda jinoyat jarimasining minimal miqdori 25 asosiy hisoblash miqdorida edi.
Qonun rasmiy nashr etilgan kundan boshlab uch oy o‘tgach kuchga kiradi. Bu chora-tadbirlar mamlakatda energiya va suv resurslaridan noqonuniy foydalanishni kamaytirishga qaratilgan bo‘lib, iqtisodiy yo‘qotishlar va infratuzilma muammolarini hal qilish maqsadida amalga oshirilmoqda.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 11 марта подписал закон, ужесточающий ответственность за самовольное подключение к сетям электро-, газо-, тепло- и водоснабжения. Поправки внесены в Кодекс об административной ответственности и Уголовный кодекс, что предусматривает значительные штрафы и другие меры за незаконные подключения и нарушения правил использования коммунальных сетей.
Как сообщили в Telegram-канале Министерства юстиции, за самовольное подключение к сетям общего пользования или иное нарушение правил их использования для граждан установлен штраф в размере от 15 до 20 базовых расчётных величин (от 6,18 млн до 8,24 млн сумов). Для должностных лиц штраф составит от 25 до 30 базовых расчётных величин (от 10,3 млн до 12,36 млн сумов). В действующей редакции законодательства эти штрафы составляли 10–15 базовых расчётных величин для граждан и 20–25 для должностных лиц.
Отдельная ответственность введена за подключение к электрическим, газовым, отопительным или водопроводным сетям в коммерческих целях. За такое нарушение предусмотрен штраф от 15 до 25 базовых расчётных величин (от 6,18 млн до 10,3 млн сумов) либо административный арест до 15 суток. В настоящее время штраф за это составляет от 10 до 20 базовых расчётных величин.
Поправки также устанавливают уголовную ответственность за повторные нарушения. Если нарушение совершается после применения административного наказания, нарушителю может грозить штраф от 30 до 75 базовых расчётных величин (от 12,36 млн до 30,9 млн сумов), обязательные общественные работы до 240 часов или исправительные работы сроком до одного года. В действующей редакции минимальный размер уголовного штрафа составляет 25 базовых расчётных величин.
Закон вступит в силу через три месяца со дня официального опубликования. Эти меры направлены на сокращение незаконного использования энергетических и водных ресурсов в стране, что связано с попытками решить экономические потери и инфраструктурные проблемы.