O‘zbekiston hukumati aholiga ruhiy va narkologik yordam ko‘rsatish tizimini tubdan o‘zgartirish bo‘yicha keng qamrovli loyihani ishlab chiqdi. Prezidentning "Aholiga narkologik va psixiatrik yordam ko‘rsatish tizimini transformatsiya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qaror loyihasiga ko‘ra, psixiatrlar, narkologlar, tibbiy psixologlar va suiitsidologlarning maoshlari ikki baravar oshirilishi, ya'ni 100 foizga oshiriladigan xavfli va zararli sharoitdagi ish uchun qo‘shimcha haq joriy etilishi rejalashtirilgan. Bu qo‘shimcha to‘lov 2027-yil 1-yanvardan boshlab ko‘p tarmoqli poliklinikalar va ixtisoslashtirilgan muassasalarda ishlaydigan barcha mutaxassislarga, lavozimidan qat'iy nazar, taqdim etiladi.
Loyiha, shuningdek, kadrlar tayyorlash tizimini butunlay yangilashni nazarda tutadi. 2030-yil oxirigacha psixiatriya va narkologiya bo‘yicha magistratura va klinik ordinaturani o‘qish davlat grantlari asosida bepul qilinadi, bu esa talabalarning faqat davlat tomonidan moliyalashtiriladigan o‘rinlar orqali qabul qilinishini anglatadi. Mutaxassislarni tayyorlash muddati ikki yilgacha qisqartirilishi mumkin, kelajakdagi shifokorlar esa o‘qishni psixiatrik tez yordam brigadalarida amaliy ish bilan birlashtirish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Islohotlar kasbiy imkoniyatlarni ham kengaytiradi: bitiruvchilar kattalar hamda bolalar bilan ishlash va suiitsidolog lavozimlarini egallash huquqiga ega bo‘ladilar. Qishloq joylarida ishlash uchun esa, mutaxassislarga oylik ijara haqi uchun besh asosiy hisoblash ko‘rsatkichigacha bo‘lgan qo‘shimcha kompensatsiyalar taqdim etiladi. Bu chora-tadbirlar ruhiy salomatlik sohasida sifatli ta'lim va amaliyotni mutaxassislarning munosib turmush darajasi bilan mustahkamlashga qaratilgan.

Правительство Узбекистана разработало комплексный проект по кардинальному преобразованию системы оказания психиатрической и наркологической помощи населению. Согласно проекту постановления президента "О мерах по трансформации системы оказания наркологической и психиатрической помощи населению", зарплаты психиатров, наркологов, медицинских психологов и суицидологов могут быть удвоены за счет введения 100-процентной надбавки за работу в условиях повышенной опасности и вредности. Эта надбавка будет предоставляться с 1 января 2027 года всем специалистам, работающим в многопрофильных поликлиниках и специализированных учреждениях, независимо от должности.
Проект также предусматривает полное обновление системы подготовки кадров. До конца 2030 года обучение в магистратуре и клинической ординатуре по психиатрии и наркологии станет бесплатным на основе государственных грантов, что означает прием студентов только на финансируемые государством места. Срок подготовки специалистов может быть сокращен до двух лет, а будущие врачи смогут совмещать учебу с практической работой в психиатрических бригадах скорой помощи.
Реформа расширяет профессиональные возможности выпускников: они смогут работать как со взрослыми, так и с детьми, а также занимать должности суицидологов. Для работы в сельской местности предусмотрены дополнительные ежемесячные компенсации за аренду жилья размером до пяти базовых расчетных показателей. Эти меры направлены на создание устойчивой системы психического здоровья, где качественное образование и практика подкрепляются достойным уровнем жизни специалистов.
Как сообщалось ранее, с 1 января 2027 года на базе филиала Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра психического здоровья по психиатрической службе Ташкента будет создан Национальный медицинский центр психического здоровья, а также 14 региональных филиалов. Эти инициативы призваны способствовать формированию стабильной системы охраны психического здоровья в стране.