O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 6-martdagi qaroriga binoan, O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi imtiyozli savdo to‘g‘risidagi xalqaro bitim rasman tasdiqlandi. Bu kelishuv ikki mamlakat o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlash va savdo hajmini oshirishga qaratilgan muhim qadam hisoblanadi.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Bojxona qo‘mitasi ushbu shartnomani amalga oshirish uchun mas’ul etib belgilandi. Tashqi ishlar vazirligiga esa, bitimning kuchga kirishi uchun zarur bo‘lgan ichki tartib-taomillar bajarilganligi to‘g‘risida Afg‘oniston tomoniga bildirishnoma yuborish vazifasi yuklatildi.
Imtiyozli savdo bitimi, shuningdek, 2025−2026-yillarga mo‘ljallangan ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va sanoat hamkorlik dasturi bilan birga o‘tgan yilning iyun oyida Toshkentda imzolangan edi. O‘sha paytda Prezident Mirziyoyev Afg‘oniston sanoat va savdo vaziri vazifasini bajaruvchi Nuriddin Aziziy bilan uchrashuvda Kobul bilan iqtisodiy hamkorlikning huquqiy bazasini mustahkamlash ustuvor vazifa ekanini ta’kidlagan edi.
Yaqinda bo‘lib o‘tgan muzokaralarda Afg‘oniston vaziri va O‘zbekiston bosh vaziri o‘rinbosari Jamshid Xodjayev imtiyozli savdo rejimini tezlashtirish, shuningdek, investitsiya va sanoat kooperatsiyasi sohasidagi loyihalarni ilgari surishga kelishib oldilar. So‘nggi besh yil ichida ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo hajmi 2,5 baravarga oshib, 2021-yildagi 653 million dollardan 2025-yilda 1,68 milliard dollargacha yetdi, bunda 1,5 milliard dollar O‘zbekiston eksporti hissasiga to‘g‘ri keladi. Tomonlar kelajakda bu ko‘rsatkichni 5 milliard dollargacha oshirishni maqsad qilgan.

На основании решения Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева от 6 марта, международное соглашение о преференциальной торговле между Узбекистаном и Афганистаном было официально утверждено. Этот договор представляет собой важный шаг в укреплении экономического сотрудничества и увеличении торгового оборота между двумя странами.
Министерство инвестиций, промышленности и торговли, а также Комитет по таможенным делам при Министерстве экономики и финансов были назначены ответственными за реализацию данного соглашения. Министерству иностранных дел поручено направить Афганистану соответствующее уведомление о выполнении Узбекистаном необходимых внутренних процедур для вступления документа в силу.
Соглашение о преференциальной торговле, наряду с двусторонней программой сотрудничества в торгово-экономической и промышленной сферах на 2025−2026 годы, было подписано в Ташкенте в июне прошлого года. Тогда же Президент Мирзиёев на встрече с исполняющим обязанности министра промышленности и торговли Афганистана Нуриддином Азизи подчеркнул, что укрепление договорно-правовой базы экономического сотрудничества с Кабулом является приоритетной задачей.
На недавних переговорах афганский министр и заместитель премьер-министра Узбекистана Джамшид Ходжаев договорились об ускорении запуска режима преференциальной торговли, а также о продвижении проектов в области инвестиций и промышленной кооперации. За последние пять лет объем торговли между странами вырос в 2,5 раза — с 653 миллионов долларов в 2021 году до 1,68 миллиарда долларов в 2025 году (из которых 1,5 миллиарда долларов приходится на экспорт Узбекистана). Стороны поставили следующую цель — достичь 5 миллиардов долларов.