O‘zbekistonda 2025-yilda sudlar tomonidan korrupsiyaga oid jinoyatlar bo‘yicha jami 153 ta ish ko‘rib chiqilib, 252 nafar hokim yordamchisi jinoiy javobgarlikka tortilgan. Bu haqda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi matbuot kotibi Oliy sud ma’lumotlariga tayanib xabar berdi. Bundan tashqari, 5 nafar hokim yordamchisiga boshqa jazo choralari qo‘llangan, bu esa mamlakatda korrupsiyaga qarshi kurashishning jiddiy ekanligini ko‘rsatmoqda.
Agentlikning rasmiy xabarida, “Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi har bir davlat organi va tashkilotning korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlab, kelgusida ham uslubiy ko‘mak ko‘rsatishga tayyor” ekanligi ta’kidlangan. Bu bayonot hukumatning korrupsiyani bartaraf etishga qaratilgan siyosatini mustahkamlashga qaratilgan bo‘lsa-da, amalda bunday holatlarning ko‘pligi tizimli muammolarni anglatadi.
Avvalroq, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirining birinchi o‘rinbosari Marat Jo‘rayev 2025-yilda hokim yordamchilari bilan bog‘liq 8 ta korrupsion holat kuzatilgani haqida internetda ma’lumot tarqalganini, bu xabarlar sababli vahima bo‘lganini va Antikorrupsiya agentligi reytingida hokim yordamchilari Top 10 talikka ham kirmasligini aytgan edi. Bu holatlar korrupsiyaning keng tarqalganligi va jamoatchilikning ishonchsizligini oshirish xavfini keltirib chiqaradi.
Jo‘rayevning aytishicha, 2026-yil fevral oyidan boshlab hokim yordamchisi lavozimiga nomzodlar korrupsiyaga qarshi kurashish barqarorlik darajasini baholash uchun test sinovlarini o‘tkazmoqda. U shunday dedi: “Test natijasiga qarab, keyin lavozimga tasdiqlanadi. Bu tajribani fevralda boshlagan bo‘lsak, shu vaqt ichida 170 nafar nomzod test topshirdi. Agar ular testni topshira olmasa, qayta o‘qitishga yuboriladi. Bu Bosh prokuratura huzuridagi rahbar xodimlarni baholash markazi bilan birgalikda amalga oshirilyapti. Nomzodlar testni topshirmaguncha bu lavozimga tayinlanmaydi.” Bu choralar ijobiy qadam bo‘lsa-da, korrupsiyani oldini olishda samaradorlik hali aniq emas.

В Узбекистане в 2025 году судами рассмотрено 153 уголовных дела о коррупционных преступлениях, в результате чего 252 помощника хокимов были привлечены к уголовной ответственности. Об этом сообщил пресс-секретарь Агентства по противодействию коррупции со ссылкой на данные Верховного суда. Кроме того, в отношении 5 помощников хокимов были применены иные меры наказания, что свидетельствует о серьезности борьбы с коррупцией в стране.
В официальном сообщении агентства подчеркивается, что «Агентство по противодействию коррупции поддерживает усилия каждого государственного органа и организации в борьбе с коррупцией и готово оказывать методическую помощь в будущем». Хотя это заявление направлено на укрепление политики правительства по искоренению коррупции, на практике большое количество таких случаев указывает на системные проблемы.
Ранее первый заместитель министра по сокращению бедности и занятости Марат Джураев отмечал, что в 2025 году в интернете распространилась информация о 8 коррупционных случаях, связанных с помощниками хокимов, что вызвало панику, и что помощники хокимов не вошли даже в Топ-10 рейтинга Антикоррупционного агентства. Эти случаи подчеркивают широкое распространение коррупции и риск усиления недоверия общественности.
По словам Джураева, с февраля 2026 года кандидаты на должность помощника хокима проходят тестовые испытания для оценки уровня устойчивости в борьбе с коррупцией. Он заявил: «В зависимости от результатов теста, затем должность утверждается. Если мы начали этот эксперимент в феврале, то за это время 170 кандидатов прошли тест. Если они не сдают тест, их отправляют на переподготовку. Это осуществляется совместно с Центром оценки руководящих кадров при Генеральной прокуратуре. Кандидаты не назначаются на эту должность, пока не сдадут тест». Хотя эти меры являются позитивным шагом, эффективность в предотвращении коррупции пока не ясна.