Uning so'zlariga ko'ra, ishlab chiqarish majmuasi Ukrspecsystems ukrainalik kompaniyasiga tegishli bo'lib, ularning BPLAlari zamonaviy urush sharoitida o'z samaradorligini isbotlagan. Kompaniyaning muhandislik markazi Ukrainada ishlashni davom ettiradi, ishlab chiqarish liniyalari esa Buyuk Britaniyaga ko'chirilgan.
Zalujniy ta'kidladiki, korxonani chet elda ishga tushirish Ukrainadan asosiy quvvatlarni ko'chirish degani emas. Bu "ikkinchi mustahkamlik konturi"ni yaratishdir, bu doimiy raketa hujumlari va infratuzilma uchun tahdidlar sharoitida ishlab chiqarishning uzluksizligini ta'minlaydi.
Elchi qo'shimcha qildi: hamkorlik loyihasi ittifoqchilarning umumiy sanoat xavfsizlik bazasini shakllantiradi. Ukraina uchun bu barqarorlik va uzoq muddatli rejalashtirish imkoniyatlarini, Buyuk Britaniya uchun esa yangi ish o'rinlari va jangovar sharoitda sinovdan o'tgan texnologiyalarga kirish orqali mudofaa sohasini kuchaytirishni ta'minlaydi.
Kiyev va London 2025-yil yozida qo'shma ishlab chiqarish to'g'risidagi kelishuvni e'lon qilgan edi. Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Buyuk Britaniya bosh vaziri Kir Starmer bilan uchrashuvidan so'ng kelishuv haqida xabar berib, hamkorlik dronlarni ushlab qolish va zarba beruvchi BPLAlar ishlab chiqarishni o'z ichiga olgan loyihalarni barqaror moliyalashtirishni ta'minlaydi, deb ta'kidladi.

В Великобритании начал работу первый украинский завод по производству ударных беспилотных летательных аппаратов (БПЛА). Об этом 25 февраля сообщил посол Украины в стране Валерий Залужный.
По его словам, производственный комплекс принадлежит украинской компании Ukrspecsystems, чьи БПЛА уже доказали эффективность в условиях современной войны. Инженерный центр компании продолжит работу на территории Украины, тогда как производственные линии перенесены в Великобританию.
Залужный подчеркнул, что запуск предприятия за рубежом не означает перенос ключевых мощностей из Украины. Речь идет о создании «второго контура устойчивости», который позволит обеспечить непрерывность производства в условиях постоянных ракетных ударов и угроз для инфраструктуры.
Посол отметил, что совместный проект формирует общую промышленную базу безопасности союзников: для Украины он обеспечивает стабильность и возможности долгосрочного планирования, а для Великобритании — новые рабочие места и усиление оборонной отрасли благодаря доступу к технологиям, проверенным в боевых условиях.
О договоренности по совместному производству Киев и Лондон объявили летом 2025 года. Президент Украины Владимир Зеленский сообщил о соглашении после встречи с премьер-министром Великобритании Киром Стармером, отметив, что сотрудничество позволит обеспечить стабильное финансирование проектов, включая производство дронов-перехватчиков и ударных БПЛА.