Uning so'zlariga ko'ra, ishlab chiqarish majmuasi Ukrspecsystems ukrainalik kompaniyasiga tegishli bo'lib, ularning BPLAlari zamonaviy urush sharoitida o'z samaradorligini isbotlagan. Kompaniyaning muhandislik markazi Ukrainada ishlashni davom ettiradi, ishlab chiqarish liniyalari esa Buyuk Britaniyaga ko'chirilgan.
Zalujniy ta'kidladiki, korxonani chet elda ishga tushirish Ukrainadan asosiy quvvatlarni ko'chirish degani emas. Bu "ikkinchi mustahkamlik konturi"ni yaratishdir, bu doimiy raketa hujumlari va infratuzilma uchun tahdidlar sharoitida ishlab chiqarishning uzluksizligini ta'minlaydi.
Elchi qo'shimcha qildi: hamkorlik loyihasi ittifoqchilarning umumiy sanoat xavfsizlik bazasini shakllantiradi. Ukraina uchun bu barqarorlik va uzoq muddatli rejalashtirish imkoniyatlarini, Buyuk Britaniya uchun esa yangi ish o'rinlari va jangovar sharoitda sinovdan o'tgan texnologiyalarga kirish orqali mudofaa sohasini kuchaytirishni ta'minlaydi.
Kiyev va London 2025-yil yozida qo'shma ishlab chiqarish to'g'risidagi kelishuvni e'lon qilgan edi. Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Buyuk Britaniya bosh vaziri Kir Starmer bilan uchrashuvidan so'ng kelishuv haqida xabar berib, hamkorlik dronlarni ushlab qolish va zarba beruvchi BPLAlar ishlab chiqarishni o'z ichiga olgan loyihalarni barqaror moliyalashtirishni ta'minlaydi, deb ta'kidladi.

The first Ukrainian factory producing strike unmanned aerial vehicles (UAVs) has commenced operations in the United Kingdom. Ukrainian Ambassador to the UK, Valeriy Zaluzhnyi, announced this on February 25.
According to him, the production complex belongs to the Ukrainian company Ukrspecsystems, whose UAVs have proven effective in modern warfare conditions. The company's engineering center will continue operating in Ukraine, while production lines have been relocated to the UK.
Zaluzhnyi emphasized that launching the facility abroad does not mean transferring key capacities from Ukraine. It involves creating a "second resilience circuit" to ensure production continuity amid constant missile strikes and infrastructure threats.
The ambassador noted that the joint project forms a shared industrial security base for allies: for Ukraine, it provides stability and long-term planning capabilities, while for the UK, it offers new jobs and strengthens the defense sector through access to combat-tested technologies.
Kyiv and London announced the joint production agreement in summer 2025. Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy reported the deal after meeting with UK Prime Minister Keir Starmer, stating that cooperation will ensure stable funding for projects, including interceptor drones and strike UAV production.