O‘tgan noyabr oyida, 14 yoshli Falastinlik bola Jad Jadallah G‘arbiy Sohildagi qochqinlar lagerida Isroil askarlari tomonidan yaqin masofadan otilgan.
Jad yo‘lakda yiqilganida, askarlar uning atrofida kordon hosil qilib, ikkita Falastin tez yordam mashinasini unga yaqinlashishiga to‘sqinlik qilgan.
Video tasvirlari va guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, jami 14 askar kamida 45 daqiqa davomida Jad atrofida beparvo turib, uning bir yoki bir necha o‘q jarohatlaridan qon oqishini kuzatgan. Isroil askarlari barchasi travma davolash bo‘yicha o‘qitilgan va har bir jangovar bo‘linmada maxsus tayyorlangan medik bo‘lishi kerak, biroq hech kim Jadda hayotni saqlab qolish uchun tibbiy yordam ko‘rsatmagan.
Isroil Mudofaa Kuchlari (IDF) BBCga askarlar "dastlabki tibbiy yordam" ko‘rsatganini aytgan, ammo matbuot kotibi bu yordamning tabiati yoki vaqti haqida hech qanday tafsilot bermagan. IDF shuningdek, Jadni tosh otganlikda ayblagan, bu ularning jangovar qoidalariga ko‘ra o‘limga olib keladigan kuch qo‘llashga ruxsat beradi.
Ammo voqea videosi IDF askari Jad otilganidan keyin uning yoniga narsa tashlaganini, so‘ngra uning suratini olganini ko‘rsatadi – bu harakat Jadning oilasi va yetakchi inson huquqlari tashkiloti tomonidan unga ayb qo‘yishga urinish deb baholanmoqda. Askarlar oxir-oqibat Jadni Isroil harbiy transport vositasiga yuklagan, ammo u qachon yoki qanday vafot etgani aniq emas.
Jad G‘arbiy Sohildagi al-Far‘a qochqinlar lagerida tug‘ilgan va o‘sgan, u yerda taxminan 10,000 Falastinlik yashaydi. Isroil bu lagerlarga tez-tez harbiy reydlar o‘tkazadi, ular bu harakatlarni qurolli guruhlarga qarshi kurash uchun zarur deb hisoblaydi.
BMT ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yili G‘arbiy Sohilda 55 bola Isroil kuchlari tomonidan o‘ldirilgan va 2023-yil 7-oktyabrdagi Xamas hujumidan beri 227 bola halok bo‘lgan. Jadning o‘limi ikki jihatdan ajralib turadi: u ko‘p askarlar atrofida uzoq vaqt davomida davolanishsiz yotgani va voqea haqida ko‘plab tekshirilgan video materiallar mavjudligi.

В ноябре прошлого года 14-летний палестинский подросток Джад Джадалла был застрелен израильскими солдатами вблизи в лагере беженцев на оккупированном Западном берегу.
Когда Джад упал в переулке, солдаты создали вокруг него кордон и заблокировали доступ двум палестинским машинам скорой помощи.
Согласно видеозаписи и свидетельствам очевидцев, 14 солдат затем стояли вокруг Джада в течение как минимум 45 минут, пока он истекал кровью от одного или нескольких огнестрельных ранений. Все израильские солдаты проходят обучение по оказанию помощи при травмах, и в любой боевой части должен быть специально обученный медик, но никто из солдат не оказал Джаду жизненно важную медицинскую помощь.
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) сообщила BBC, что солдаты оказали "первоначальную медицинскую помощь", но представитель отказался предоставить какие-либо подробности о характере или времени оказания помощи. ЦАХАЛ также обвинил Джада в бросании камня, что, согласно их правилам ведения боя, может разрешать применение смертоносной силы.
Однако видеозапись инцидента показывает, как солдат ЦАХАЛа бросает объект рядом с Джадом после выстрела, а затем фотографирует его — действие, которое семья Джада и ведущая правозащитная группа называют попыткой подставить его. Солдаты в конечном итоге погрузили Джада в израильскую военную машину, но точное время и обстоятельства его смерти остаются неясными.
Джад родился и вырос в лагере беженцев аль-Фарра на Западном берегу, где проживает около 10 000 палестинцев. Израиль проводит частые военные рейды в такие лагеря, утверждая, что они необходимы для противодействия вооруженным группам.
По данным ООН, в прошлом году 55 детей были убиты израильскими силами на Западном берегу, а с 7 октября 2023 года там погибли 227 детей. Смерть Джада выделяется двумя аспектами: длительным отсутствием медицинской помощи при наличии множества солдат и наличием значительного количества проверенных видеоматериалов инцидента.