Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi va Isroil Bosh vaziri Benjamin Netanyahu o'rtasidagi yaqin munosabatlar Modi'ning Isroilga ikki kunlik tashrifi davomida yaqqol namoyon bo'ldi. Modi'ning 2017-yildagi tashrifi Hindiston bosh vazirining Isroilga birinchi tashrifi bo'lib, ikki tomon o'rtasidagi munosabatlarni mustahkamladi.
Modi'ning Hindutva ideologiyasining ramzi bo'lgan rangdagi kiyimi va Sara Netanyahu'ning o'xshash rangdagi libosi bu ideologik yaqinlikni ko'rsatdi. Ikkala rahbar ham o'zlarining siyosatini Islom va islamizmga qarshi madaniy kurash sifatida ko'rsatmoqda.
Ammo, Isroilda falastinliklar, shuningdek, mizrahi va efiopiyalik yahudiylar kabi turli guruhlar kundalik kamsitish va tizimli irqchilikka duch kelmoqda. Hindistonda esa musulmon ozchilik guruhlari tizimli kamsitishlarga duchor bo'lmoqda.

Премьер-министр Индии Нарендра Моди и премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху продемонстрировали тесные политические отношения во время двухдневного визита Моди в Израиль. Визит Моди в 2017 году стал первым визитом индийского премьер-министра в Израиль и укрепил двусторонние связи.
Одежда Моди в цветах идеологии хиндутвы и аналогичный наряд Сары Нетаньяху подчеркнули идеологическую близость. Оба лидера представляют свою политику как цивилизационную борьбу против ислама и исламизма.
Однако в Израиле палестинцы, а также мизрахийские и эфиопские евреи сталкиваются с системной дискриминацией и расизмом. В Индии мусульманское меньшинство также подвергается структурной дискриминации.
Эти реалии показывают, что ни Израиль, ни Индия не являются безопасными местами для всех своих граждан.