Qirgʻiziston Konstitutsiyaviy sudi prezidentning murojaatiga binoan, davlat rahbari saylovlarining oʻtkazilish muddatlari haqidagi Konstitutsiya normalariga rasmiy izoh berdi va navbatdagi prezidentlik saylovlari 2027-yil 24-yanvarda boʻlishi kerakligini qaror qildi.
Sudning xulosasiga koʻra, ovoz berish 2027-yil yanvar oyining toʻrtinchi yakshanbasida, "Qirgʻiziston prezidenti va Jogʻorku Kenesh deputatlarini saylash toʻgʻrisida"gi konstitutsiyaviy qonunga muvofiq oʻtkaziladi. Saylovlarni parlament ovoz berish kunidan kechiktirmay toʻrt oy oldin, yaʼni 2026-yil 24-sentyabrgacha belgilashi shart.
Sudda taʼkidlashicha, hozirgi prezident Sadyr Japarovning olti yillik vakolat muddati uning birinchi prezidentlik muddati hisoblanadi. Shunday qilib, amaldagi davlat rahbari 2027-yilgi saylovlarda qatnashish huquqiga ega va gʻalaba qozongan holda ikkinchi muddatga saylanishi mumkin, bu esa amaldagi Konstitutsiyaga koʻra besh yilni tashkil qiladi.
Konstitutsiyaviy sud alohida, muddatdan oldin saylovlar oʻtkazish imkoniyati masalasini tushuntirdi. Qarorda taʼkidlanishicha, prezident vakolat muddatlari haqidagi jamoat munozaralari favqulodda ovoz berish uchun huquqiy asos emas.
Sud muddatdan oldin saylovlar faqat prezident vakolatlarining muddatidan oldin tugashi holatlarida — ixtiyoriy isteʼfoga chiqish, belgilangan tartibda lavozimidan chetlashtirilish, sogʻligʻi sababli vazifalarini bajarish imkonsizligi yoki vafot etish holatlarida mumkinligini koʻrsatdi. Bu roʻyxat yakuniy hisoblanadi va boshqa har qanday asoslar Konstitutsiyaga zid.
Sudda taʼkidlashicha, koʻrsatilgan shartlar boʻlmasa, muddatdan oldin saylovlar oʻtkazish huquqiy jihatdan istisno qilinadi.