Prezident qaroriga ko‘ra, "Vaqf" fondiga 800 milliard so‘m ajratildi. Hujjatda "davlat taʼminotidagi oila" toifasidagi oilalar, yolg‘iz yashaydigan va parvarishga muhtoj keksa fuqarolar, nogironligi bo‘lgan shaxslar, shuningdek, yetim va ota-ona qaramog‘idan mahrum bolalar yashaydigan oilalar uchun 1 million so‘m miqdorida bir martalik moddiy yordam ko‘zda tutilgan.
Ramazon oyida muhtoj aholiga davlat ijtimoiy yordami chora-tadbirlari to‘g‘risidagi prezident qarori eʼlon qilindi. Hujjatda ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamlariga davlat yordami ko‘rsatish choralari belgilandi.
Qarorga ko‘ra, ijtimoiy reyestrning "davlat taʼminotidagi oila" toifasidagi oilalari, yolg‘iz yashaydigan va parvarishga muhtoj keksa fuqarolar, nogironligi bo‘lgan shaxslar, shuningdek, yetim va ota-ona qaramog‘idan mahrum bolalar yashaydigan oilalarga 1 million so‘m miqdorida bir martalik moddiy yordam to‘lanadi.
Bundan tashqari, ijtimoiy reyestrning "kam taʼminlangan oila" toifasidagi oilalari, shuningdek, "mahalla etti kishisi" tomonidan tuziladigan qo‘shimcha ro‘yxatga kiritilgan muhtoj oilalarga 500 ming so‘m miqdorida bir martalik moddiy yordam beriladi. Shu bilan birga, qo‘shimcha ro‘yxatga kiritiladigan oilalar soni tegishli hududdagi "davlat taʼminotidagi oila" toifasidagi oilalar umumiy sonining 20 foizidan oshmasligi kerak.
Shuningdek, ijtimoiy reyestrga kiritilgan oilalarning 6 ming nafar kasal aʼzolarining davolanish va jarrohlik operatsiyalari xarajatlari qoplanadi. Muhtoj fuqarolarni tibbiy muassasalarga yo‘naltirish va xizmatlar uchun to‘lov amalga oshirish alohida axborot moduli orqali tashkil etiladi, uning ishga tushirilishi 1 martgacha rejalashtirilgan.
Yuqoridagi chora-tadbirlarni moliyalashtirish uchun "Vaqf" fondiga 800 milliard so‘m ajratish ko‘zda tutilgan. To‘lanadigan moddiy yordam jismoniy shaxslarning daromad solig‘ini hisoblashda ularning umumiy daromadiga kiritilmasligi belgilandi.
Yordam oluvchilar ro‘yxati Milliy ijtimoiy himoya agentligi va mahallalar tomonidan 5 kun ichida tuzilib, "Vaqf" fondiga taqdim etiladi. Mablag‘lar 2026 yil 1 martgacha "Xalq banki" orqali fuqarolarning ijtimoiy yoki bank kartalariga o‘tkaziladi.

According to a presidential decree, 800 billion soums have been allocated to the "Vaqf" fund. The document provides for one-time financial assistance of 1 million soums for families in the "state-supported family" category, elderly citizens living alone and in need of care, persons with disabilities, as well as families with orphans and children deprived of parental care.
The presidential decree "On measures of state social support for the needy population during the month of Ramadan" has been published. The document outlines state support measures for socially vulnerable segments of the population.
According to the decree, families in the "state-supported family" category of the social registry, elderly citizens living alone and in need of care, persons with disabilities, as well as families with orphans and children deprived of parental care will receive one-time financial assistance of 1 million soums.
In addition, families in the "low-income family" category of the social registry, as well as needy families included in an additional list compiled by "mahalla committees," will be provided with one-time financial assistance of 500 thousand soums. The number of families included in the additional list should not exceed 20% of the total number of "state-supported family" category families in the respective region.
Expenses for treatment and surgical operations for 6 thousand sick members of families included in the social registry will also be covered. The referral of needy citizens to medical institutions and payment for services will be organized through a separate information module, scheduled to be launched by March 1.
To finance these measures, 800 billion soums have been allocated to the "Vaqf" fund. It is established that the provided financial assistance will not be included in the total income of individuals when calculating income tax.