"O'zbekneftgaz" kompaniyasining matbuot xizmati rais o'rinbosarlariga 2 yangi shaxs tayinlanganligi haqida xabar berdi.
Suhrob Ahmadjonovich Hamroyev moliya, transformatsiya va xususiylashtirish bo'yicha rais o'rinbosari etib tayinlandi. U investitsion va infratuzilma loyihalari ekspertizasi, texnik-iqtisodiy asoslarni baholash va yirik ishlab chiqarish tashabbuslarini amalga oshirish sohasida ko'p yillik tajribaga ega. Turli yillarda respublika darajasidagi vazirliklar va davlat organlarida, ekspert agentliklarida, shuningdek, neft-gaz va energetika sohalarida mas'ul lavozimlarni egallagan.
Abrorjon Akbarovich Xudoyberganov qayta ishlash bo'yicha rais o'rinbosari etib tayinlandi. U neft va gazni qayta ishlash, innovatsion loyihalar va zamonaviy texnologiyalarni ishlab chiqarish jarayonlariga joriy etish sohasida ko'p yillik amaliy tajribaga ega mutaxassis. Mehnat faoliyatini operator lavozimidan boshlab, ketma-ket mas'ul va rahbarlik pozitsiyalarini egallagan.
Shuningdek, manbalar qurilish va transport bo'yicha rais o'rinbosari Gayrat Abdullayevich Yo'ldoshev va rejim va kadrlar masalalari bo'yicha rais o'rinbosari Kahramon Norbot o'g'li Hakimovning lavozimidan ketganligi haqida xabar beradi. Gayrat Yo'ldoshev 2024-yil dekabridan beri "O'zbekneftgaz" rais o'rinbosari lavozimida ishlagan. Kahramon Hakimov 2021–2023-yillarda Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori o'rinbosari bo'lib ishlagan, so'ngra taxminan 3 yil "O'zbekneftgaz"da lavozim egallagan.
Hozirda kompaniya veb-saytidagi rahbarlik bo'limida ular haqida ma'lumot yo'q, ammo ularning iste'fosi haqida rasmiy xabar hali e'lon qilinmagan.
Eslatib o'tamiz, 2023-yildan beri kompaniyani Bakhodir Siddiqov boshqargan, u 2025-yil dekabrida lavozimidan ozod etilgan. Uning o'rniga Abdugani Sanginov tayinlangan. 2026-yil yanvar oyi oxirida Siddiqov davlat mablag'larini o'g'irlash va boshqa korruptsion jinoyatlarda gumon qilinib qamoqqa olingani ma'lum bo'ldi. Kompaniyada keng ko'lamli tekshiruv olib borilmoqda.

The press service of Uzbekneftegaz announced the appointment of two new deputy chairmen to the company's board.
Sukhrob Akhmadjonovich Khamroyev has been appointed First Deputy Chairman for Finance, Transformation, and Privatization. He has extensive experience in the examination of investment and infrastructure projects, assessment of feasibility studies, and implementation of major production initiatives. Over the years, he has held responsible positions in republican-level ministries and state agencies, expert organizations, as well as in the oil, gas, and energy sectors.
Abrorjon Akbarovich Khudoyberganov has been appointed Deputy Chairman for Processing. He is a specialist with many years of practical experience in oil and gas processing, implementation of innovative projects, and modern technologies in production processes. He began his career as a unit operator, progressively taking on responsible and leadership roles.
Sources also report the departure of Deputy Chairman for Construction and Transport Gayrat Abdullayevich Yuldashev and Deputy Chairman for Security and Personnel Issues Kahramon Norbot ugli Khakimov. Gayrat Yuldashev had served as Deputy Chairman of Uzbekneftegaz since December 2024. Kahramon Khakimov worked as Deputy Director of the State Assets Management Agency from 2021 to 2023, after which he held a position at Uzbekneftegaz for about 3 years.
Currently, information about them is absent from the leadership section on the company's website, but no official announcement of their resignation has been published yet.
It is recalled that the company was led by Bakhodir Siddikov from 2023 until his dismissal in December 2025. He was replaced by Abdugani Sanginov. In late January 2026, it became known that Siddikov was detained on suspicion of embezzlement of state funds and other corruption crimes. A large-scale inspection is underway at the company.