"O'zbekneftgaz" kompaniyasining matbuot xizmati rais o'rinbosarlariga 2 yangi shaxs tayinlanganligi haqida xabar berdi.
Suhrob Ahmadjonovich Hamroyev moliya, transformatsiya va xususiylashtirish bo'yicha rais o'rinbosari etib tayinlandi. U investitsion va infratuzilma loyihalari ekspertizasi, texnik-iqtisodiy asoslarni baholash va yirik ishlab chiqarish tashabbuslarini amalga oshirish sohasida ko'p yillik tajribaga ega. Turli yillarda respublika darajasidagi vazirliklar va davlat organlarida, ekspert agentliklarida, shuningdek, neft-gaz va energetika sohalarida mas'ul lavozimlarni egallagan.
Abrorjon Akbarovich Xudoyberganov qayta ishlash bo'yicha rais o'rinbosari etib tayinlandi. U neft va gazni qayta ishlash, innovatsion loyihalar va zamonaviy texnologiyalarni ishlab chiqarish jarayonlariga joriy etish sohasida ko'p yillik amaliy tajribaga ega mutaxassis. Mehnat faoliyatini operator lavozimidan boshlab, ketma-ket mas'ul va rahbarlik pozitsiyalarini egallagan.
Shuningdek, manbalar qurilish va transport bo'yicha rais o'rinbosari Gayrat Abdullayevich Yo'ldoshev va rejim va kadrlar masalalari bo'yicha rais o'rinbosari Kahramon Norbot o'g'li Hakimovning lavozimidan ketganligi haqida xabar beradi. Gayrat Yo'ldoshev 2024-yil dekabridan beri "O'zbekneftgaz" rais o'rinbosari lavozimida ishlagan. Kahramon Hakimov 2021–2023-yillarda Davlat aktivlarini boshqarish agentligi direktori o'rinbosari bo'lib ishlagan, so'ngra taxminan 3 yil "O'zbekneftgaz"da lavozim egallagan.
Hozirda kompaniya veb-saytidagi rahbarlik bo'limida ular haqida ma'lumot yo'q, ammo ularning iste'fosi haqida rasmiy xabar hali e'lon qilinmagan.
Eslatib o'tamiz, 2023-yildan beri kompaniyani Bakhodir Siddiqov boshqargan, u 2025-yil dekabrida lavozimidan ozod etilgan. Uning o'rniga Abdugani Sanginov tayinlangan. 2026-yil yanvar oyi oxirida Siddiqov davlat mablag'larini o'g'irlash va boshqa korruptsion jinoyatlarda gumon qilinib qamoqqa olingani ma'lum bo'ldi. Kompaniyada keng ko'lamli tekshiruv olib borilmoqda.

Пресс-служба «Узбекнефтегаза» сообщила о назначении двух новых заместителей председателя правления компании.
Сухроб Ахмаджонович Хамроев назначен первым заместителем председателя правления по финансам, трансформации и приватизации. Он обладает многолетним опытом в сфере экспертизы инвестиционных и инфраструктурных проектов, оценки технико-экономических обоснований и реализации крупных производственных инициатив. В разные годы занимал ответственные должности в министерствах и государственных органах республиканского уровня, экспертных агентствах, а также в нефтегазовой и энергетической отраслях.
Аброржон Акбарович Худойберганов назначен заместителем председателя правления по переработке. Он является специалистом с многолетним практическим опытом в области переработки нефти и газа, внедрения инновационных проектов и современных технологий в производственные процессы. Трудовую деятельность начал с должности оператора установки, последовательно занимая ответственные и руководящие позиции.
Также источники сообщают об уходе с должности заместителя председателя правления по строительству и транспорту Гайрата Абдуллаевича Юлдашева и заместителя по режиму и кадровым вопросам Кахрамона Норбута угли Хакимова. Гайрат Юлдашев занимал должность заместителя председателя «Узбекнефтегаза» с декабря 2024 года. Кахрамон Хакимов в 2021–2023 годах работал заместителем директора Агентства по управлению государственными активами, после чего около 3 лет занимал должность в «Узбекнефтегазе».
В настоящее время в разделе руководства на сайте компании информация о них отсутствует, однако официального сообщения об их отставке пока не опубликовано.
Напомним, что с 2023 года компанию возглавлял Баходир Сиддиков, который в декабре 2025 года был освобожден от должности. Его место занял Абдугани Сангинов. В конце января 2026 года стало известно о задержании Сиддикова по подозрению в хищении государственных средств и других коррупционных преступлениях. В компании проводится масштабная проверка.