Sud qarorida, sobiq mansabdor shaxs 200 million grivna (taxminan 3,9 million dollar) garov to'laganda qamoqdan ozod qilinishi mumkinligini e'lon qildi. Shu bilan birga, ayblov tomoni bu summani yuqoriroq qilishni talab qilgan.
Agar garov evaziga ozod qilinsa, unga Kiyev va Kiyev viloyati chegaralaridan chiqish, ishning boshqa ishtirokchilari, jumladan Timur Mindich bilan aloqa qilish taqiqlanadi va elektron bilaguzuk kiyish majburiyati yuklanadi. Galushchenko sud qaroriga shikoyat qilish va huquqiy himoya uchun mablag' yig'ishni boshlash niyatida ekanligini bildirdi, "Interfaks-Ukraina" agentligi xabar berdi.
Sobiq vazir 15-fevral kuni Ukrainani tark etishga urinayotganida qo'lga olindi. Ukrainaning Ixtisoslashtirilgan korrupsiyaga qarshi prokuraturasi va Milliy korrupsiyaga qarshi byuro ma'lumotlariga ko'ra, u "Midas" ishi bo'yicha, "Energoatom" davlat kompaniyasida mablag' o'g'irlashda gumon qilinayotgan shaxs sifatida tekshirilmoqda.

The court ruled that the former official could be released upon posting bail of 200 million hryvnias (approximately $3.9 million). However, the prosecution insisted on a higher amount.
If released on bail, he is prohibited from leaving Kyiv and the Kyiv region, communicating with other individuals involved in the case, including Timur Mindich, and is required to wear an electronic bracelet. Halushchenko stated his intention to appeal the court decision and begin raising funds for legal defense, according to the Interfax-Ukraine news agency.
The former minister was detained on February 15 while attempting to leave Ukraine. According to the Specialized Anti-Corruption Prosecutor's Office of Ukraine and the National Anti-Corruption Bureau of Ukraine, he is a suspect in the "Midas" case, related to alleged embezzlement of funds at the state-owned company Energoatom.