Sud qarorida, sobiq mansabdor shaxs 200 million grivna (taxminan 3,9 million dollar) garov to'laganda qamoqdan ozod qilinishi mumkinligini e'lon qildi. Shu bilan birga, ayblov tomoni bu summani yuqoriroq qilishni talab qilgan.
Agar garov evaziga ozod qilinsa, unga Kiyev va Kiyev viloyati chegaralaridan chiqish, ishning boshqa ishtirokchilari, jumladan Timur Mindich bilan aloqa qilish taqiqlanadi va elektron bilaguzuk kiyish majburiyati yuklanadi. Galushchenko sud qaroriga shikoyat qilish va huquqiy himoya uchun mablag' yig'ishni boshlash niyatida ekanligini bildirdi, "Interfaks-Ukraina" agentligi xabar berdi.
Sobiq vazir 15-fevral kuni Ukrainani tark etishga urinayotganida qo'lga olindi. Ukrainaning Ixtisoslashtirilgan korrupsiyaga qarshi prokuraturasi va Milliy korrupsiyaga qarshi byuro ma'lumotlariga ko'ra, u "Midas" ishi bo'yicha, "Energoatom" davlat kompaniyasida mablag' o'g'irlashda gumon qilinayotgan shaxs sifatida tekshirilmoqda.

Высший антикоррупционный суд Украины (ВАКС) 17 февраля избрал меру пресечения бывшему министру энергетики Герману Галущенко, арестовав его на 60 дней — до 15 апреля.
Суд постановил, что экс-чиновник может выйти из-под стражи при внесении залога в размере 200 млн гривен (около 3,9 млн долларов). При этом сторона обвинения настаивала на более высокой сумме.
В случае освобождения под залог ему запрещено покидать пределы Киева и Киевской области, общаться с другими фигурантами дела, включая Тимура Миндича, а также предписано носить электронный браслет. Галущенко заявил о намерении обжаловать решение суда и начать сбор средств на юридическую защиту, сообщает агентство «Интерфакс-Украина».
Бывший министр был задержан 15 февраля при попытке покинуть территорию Украины. По данным Специализированной антикоррупционной прокуратуры Украины и Национального антикоррупционного бюро Украины, он проходит фигурантом дела «Мидас», связанного с предполагаемыми хищениями средств в государственной компании «Энергоатом».