Stand-up komediyachi Nurlan Saburov Rossiya tomonidan unga qo'yilgan kirish taqiqidan keyin birinchi kontsertini o'tkazdi. Chiqish Tailandning Phuket orolida bo'lib o'tdi.
Fotosurat: Aleksandra Demyanchuk / TASS
Chiqish paytida artistning ba'zi hazillari aynan shu taqiqga bag'ishlangan edi. Saburovning so'zlariga ko'ra, ko'p tomoshabinlar "jinoyatchini ko'rish uchun" kelishgan, shuningdek, u Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiyga nisbatan qo'llanilgan cheklovlar bilan vaziyatni kinoyali qiyoslagan. Komediyachi, shuningdek, uning yangi chiqishlari "juda vatanparvarlik bo'ladi", deb hazil qilib, tomoshabinlar televidenie boshlovchisi Vladimir Solovyovni xorijiy agent sifatida gumon qilishlari mumkinligini aytdi.
Telegram kanali Baza ma'lumotlariga ko'ra, ikki ming o'rinli zal to'liq to'ldirilgan. Chiptalar narxi olti mingdan yigirma ming rublgacha bo'lgan.
Saburov - eng mashhur rus tilidagi stand-up komediyachilardan biri va "Keyin nima bo'ldi?" YouTube-shousining boshlovchisi. U Qozog'iston fuqarosi. Fevral oyi boshida artistga 50 yil muddatga Rossiyaga kirish taqiq qo'yilgan, ammo qarorning rasmiy sabablari ochiqlanmagan. Norasmiy ma'lumotlarga ko'ra, taqiq uning kuch tuzilmalari bilan hamkorlik qilishdan bosh tortishi bilan bog'liq bo'lishi mumkin.

Стендап-комик Нурлан Сабуров провел первый концерт после введенного в отношении него запрета на въезд в Россию. Выступление состоялось на острове Пхукет в Таиланде.
Во время выступления часть шуток артиста была посвящена самому запрету. По словам Сабурова, многие зрители пришли «посмотреть на уголовника», а также он иронично сравнил ситуацию с ограничениями в отношении президента Украины Владимира Зеленского. Комик также пошутил, что его новые выступления будут «настолько патриотичными», что зрители могут заподозрить в статусе иноагента телеведущего Владимира Соловьева.
По данным Telegram-канала Baza, зал на две тысячи мест был полностью заполнен. Стоимость билетов составляла от шести до 20 тысяч рублей.
Сабуров — один из самых популярных русскоязычных стендап-комиков и ведущий YouTube-шоу «Что было дальше?». Он является гражданином Казахстана. В начале февраля артисту запретили въезд в Россию сроком на 50 лет, однако официальные причины решения не раскрывались. По неофициальным данным, запрет мог быть связан с его отказом сотрудничать с силовыми структурами.