AQSh prezidenti Donald Trump Vladimir Zelenskiy bilan telefon suhbatida Ukrainadagi mojaroni tinch yo'l bilan hal qilish va faol urush bosqichini yaqin bir oy ichida tugatish istagini bildirdi. Amerika rahbari mojaroning juda uzoq davom etganini ta'kidlab, Vashingtonning kelajakdagi kelishuvlar doirasida Kiyevga kafolatli xavfsizlik ta'minlashga tayyorligini bildirdi.
Axios nashrining ma'lumotlariga ko'ra, rahbarlar o'rtasidagi suhbat 26-fevralda Jenevada bo'lib o'tadigan muhim diplomatik maslahatlarni tayyorlash uchun xizmat qildi. Tomonlar kelgusi ikki tomonlama uchrashuvning kun tartibini batafsil muhokama qilishdi, shuningdek mart oyi boshida rejalashtirilgan uch tomonlama to'liq formatdagi muzokaralarning tashkiliy masalalarini ko'rib chiqdilar.
Eslatib o'tamiz, 2024-yil may oyida, saylov kampaniyasining eng qizg'in paytida, Trump saylovda g'alaba qozongan taqdirda Ukrainadagi harbiy harakatlarni atigi 24 soat ichida tugata olishi haqida bayonot bergan edi. Uning rejasi shaxsiy nufuziga ishonch va ikki mamlakat rahbarlari bilan to'g'ridan-to'g'ri muzokaralar orqali o'zaro hurmat asosida kelishuvga erishish imkoniyatiga qurilgan edi. Biroq amalda bu va'da bajarilmadi.
Vaqt o'tishi bilan muddatlar o'zgara boshladi: avvaliga inauguratsiyadan keyin tinchlik jarayonini boshlash uchun 100 kunlik reja bilan almashtirildi. Keyinchalik, 29-iyul kuni ohang yanada qattiqlashdi - Trump Rossiyaga o'z-o'zini tutish to'g'risidagi kelishuvni imzolash uchun atigi 10 kunlik ultimatum qo'ydi va rad etilgan taqdirda Rossiya neftini sotib oladigan mamlakatlarga 100 foizli bojlar qo'llash bilan tahdid qildi.

Президент США Дональд Трамп в ходе телефонного разговора с Владимиром Зеленским заявил о желании достичь мирного соглашения и завершить активную фазу конфликта на Украине в течение ближайшего месяца. Американский лидер подчеркнул, что противостояние слишком затянулось, и выразил готовность Вашингтона предоставить Киеву весомые гарантии безопасности в рамках будущих договоренностей.
По информации издания Axios, диалог между лидерами послужил подготовкой к важным дипломатическим консультациям в Женеве, запланированным на 26 февраля. Стороны детально обсудили повестку предстоящей двусторонней встречи делегаций, а также затронули организационные вопросы полноформатных переговоров в трехстороннем режиме, которые запланированы на начало марта.
Напомним, в мае 2024 года, в разгар своей избирательной кампании, Трамп заявлял о способности завершить военные действия на Украине всего за 24 часа в случае победы на выборах. Его план строился на уверенности в личном авторитете и возможности достичь соглашения через прямые переговоры с лидерами двух стран, основываясь на взаимном уважении сторон. Однако на практике это обещание выполнено не было.
Со временем сроки начали меняться: сначала риторика сменилась на план в 100 дней для запуска мирного процесса после инаугурации. Позже, 29 июля, тон стал еще жестче — Трамп выдвинул ультиматум, дав России всего 10 дней на заключение соглашения о прекращении огня, пригрозив в случае отказа 100-процентными пошлинами для стран, покупающих российскую нефть.