Sobiq hokim pora olish, o‘g‘irlik, mansab vakolatidan ortiqcha foydalanish va yer uchastkalarini berish tartibini buzishda aybdor deb topildi. Sud, shuningdek, unga jarima va davlat organlaridagi lavozimlarni egallashni taqiqlashni belgiladi.
Foto: Sharo‘f-Rashidov tumani hokimiyati
Sharo‘f-Rashidov tumanining sobiq hokimi Mahmud Xolbutayev korruptsiya jinoyatlari uchun 11 yil ozodlikdan mahrum qilishga hukm qilindi.
Oliy sud ma'lum qilishicha, hukm 25-fevralda Zaamin tuman sudi tomonidan chiqarilgan bo‘lib, Xolbutayev Jinoyat kodeksining quyidagi moddalari bo‘yicha aybdor deb topilgan.
Sud unga 11 yil ozodlikdan mahrum qilish, 150 asosiy hisoblash miqdorida jarima va 3 yil davomida davlat hokimiyati va boshqaruv organlaridagi hokimiyat va moddiy mas'uliyatli vazifalarni bajarish bilan bog‘liq lavozimlarni egallashni taqiqlashni belgiladi.
Bundan tashqari, hokimiyatning qurilish, aloqa, kommunal xo‘jalik, ekologiya va obodonlashtirish masalalari bo‘yicha bosh mutaxassisi N.I. (1987 yil tug‘ilgan) Jinoyat kodeksining 28 va 210-moddalari 3-qismi "a" bandi bo‘yicha aybdor deb topildi.
Unga 7 yil ozodlikdan mahrum qilish va 2 yil davomida davlat hokimiyati va boshqaruv organlaridagi lavozimlarni egallashni taqiqlash belgilandi. Hukm qilinganlar umumiy rejimdagi koloniyalarda jazoni o‘tashadi.
Tomonlar birinchi instansiya sudining hukmini qonunda belgilangan muddatlarda viloyat sudining jinoyat ishlari bo‘yicha sud kollegiyasiga apellyatsiya yoki kassatsiya tartibida shikoyat qilish huquqiga ega.
Eslatib o‘tamiz, Mahmud Xolbutayev 2025 yil iyul oyida 10 ming dollar pora olayotganda qo‘lga olingan edi. U bilan birga hokimiyat xodimi ham qo‘lga olingan. Xolbutayev tumanni 2019 yil 26 oktyabrdan boshqargan.

Экс-глава района признан виновным в получении взятки, хищении, превышении должностных полномочий и нарушении порядка предоставления земельных участков. Суд также назначил ему штраф и запрет на занятие должностей в органах власти.
Бывший хоким Шараф-Рашидовского района Махмуд Холбутаев осуждён за коррупционные преступления и приговорён к 11 годам лишения свободы.
Как сообщили в Верховном суде, приговор был вынесен 25 февраля Зааминским районным судом, который признал Холбутаева виновным по следующим статьям Уголовного кодекса.
Суд назначил ему наказание в виде 11 лет лишения свободы, штраф в размере 150 базовых расчётных величин, а также запрет на 3 года занимать должности, связанные с осуществлением властных и материально-ответственных функций в органах государственной власти и управления.
Кроме того, главный специалист хокимията по вопросам строительства, коммуникаций, коммунального хозяйства, экологии и благоустройства Н.И. (1987 года рождения) признан виновным по статьям 28 и 210 часть 3 пункт «а» УК.
Ему назначено 7 лет лишения свободы с запретом на 2 года занимать должности в органах государственной власти и управления. Осуждённые будут отбывать наказание в колониях общего режима.
Стороны вправе обжаловать приговор суда первой инстанции в апелляционном или кассационном порядке в судебную коллегию по уголовным делам областного суда в установленные законом сроки.
Напомним, Махмуд Холбутаев был задержан в июле 2025 года при получении 10 тысяч долларов взятки. Вместе с ним был задержан сотрудник хокимията. Холбутаев возглавлял район с 26 октября 2019 года.