Angren Issiqlik Elektr Stansiyasi (IES) gaz uchun ortiqcha to'lagan - deyarli 3 milliard so'm. Bunga sabab, yetkazib beruvchi shartnoma bo'yicha kelishilgan narxdan yuqori narxni bir tomonlama va ogohlantirmasdan qo'llagan.
Raqobat va iste'molchilar huquqlarini himoya qilish qo'mitasi ma'lum qilishicha, Angren IES operatori narxlarning oldindan ogohlantirmasdan keskin oshishi haqida shikoyat bilan murojaat qilgan. Tekshiruv natijasida aniqlandiki, 2024-yil fevral oyida gaz 1 kubometri uchun 265,5 ming so'mdan yetkazib berilgan, shartnomada esa 135,9 ming so'm belgilangan edi.
Oshirilgan tarif mart oyining birinchi 12 kunida ham qo'llanilgan. Yetkazib beruvchining noqonuniy daromadi 2,8 milliard so'mni tashkil etgan.
Tekshiruv natijasida kompaniyaga nisbatan "Raqobat to'g'risida"gi qonunni buzganlik uchun ish qo'zg'atilgan, jarima solingan va iste'molchiga ortiqcha to'langan mablag'larni qaytarish to'g'risida buyruq berilgan. Ish materiallari sudga yuborilgan.

Ангренская теплоэлектростанция (ТЭС) переплатила почти 3 миллиарда сумов за газ из-за того, что поставщик в одностороннем порядке и без предупреждения применил цену выше договорной.
Как сообщил Комитет по конкуренции и защите прав потребителей, оператор Ангренской ТЭС обратился с жалобой на резкое повышение расценок без предварительного уведомления. Проверка показала, что в феврале 2024 года газ поставлялся по цене 265,5 тысячи сумов за кубометр, хотя договором была предусмотрена стоимость 135,9 тысячи сумов.
Завышенный тариф действовал и в первые двенадцать дней марта. Незаконный доход поставщика от завышения цен составил 2,8 миллиарда сумов.
По итогам расследования в отношении компании возбуждено дело о нарушении закона "О конкуренции", наложен штраф и выдано предписание о возврате переплаченных средств потребителю. Материалы дела переданы в суд.