Chelyabinsk shahridagi Sovet tuman sudi noqonuniy migratsiyani tashkil etish bilan shug'ullanayotgan guruhning o'n nafar ishtirokchisiga hukm chiqardi. To'qqiz kishi ozodlikdan mahrum qilish muddatiga hukm qilindi, bittasi jarimaga tortildi.
Tergov shuni aniqladiki, ular pul evaziga chet elliklarga soxta mehnat shartnomalari, rus tili va tarixini bilish sertifikatlari taqdim etgan, shuningdek, "rezina kvartiralar" deb ataladigan joylarda ro'yxatdan o'tkazgan.
Jinoyatchilik guruhining faoliyatini MVD xodimlari FSB va Rosgvardiya qo'shinlari yordamida to'xtatishga muvaffaq bo'ldi.
Ma'lumotlarga ko'ra, uchta eng faol ishtirokchi olti yilga, to'rttasi to'rt yilga, ikkitasi ikki-uch yilga koloniyaga hukm qilindi. O'ninchi ayblanuvchi 300 ming rubl miqdorida jarimaga tortildi.
Sud barcha ayblanuvchilarni RF JKning 322.1-moddasi ("Noqonuniy migratsiyani tashkil etish") bo'yicha aybdor deb topdi.
Ilgari Qrim sudi noqonuniy migratsiya bo'yicha ish bo'yicha hukm chiqardi. Jinoyatchilik sxemasining tashkilotchisi O'zbekiston fuqarosi bo'lib, u besh yilga umumiy rejim koloniyasiga hukm qilindi.

The Soviet District Court in Chelyabinsk, Russia, has sentenced ten participants of a group involved in organizing illegal migration. Nine individuals received actual prison terms, while one defendant was fined.
The investigation found that for monetary compensation, they provided foreigners with counterfeit employment contracts, fake certificates of Russian language and history knowledge, and arranged registration in so-called "rubber apartments".
The criminal group's activities were halted by Ministry of Internal Affairs officers with support from the FSB and Rosgvardiya troops.
According to reports, three of the most active defendants were sentenced to six years in a penal colony, four received four years each, and two were given two to three years. The tenth defendant was fined 300,000 rubles.
The court found all defendants guilty under Article 322.1 of the Russian Criminal Code ("Organization of Illegal Migration").
Previously, a court in Crimea issued a verdict in a case on illegal migration. The organizer of the criminal scheme was a citizen of Uzbekistan, sentenced to five years in a general regime penal colony.