Chelyabinsk shahridagi Sovet tuman sudi noqonuniy migratsiyani tashkil etish bilan shug'ullanayotgan guruhning o'n nafar ishtirokchisiga hukm chiqardi. To'qqiz kishi ozodlikdan mahrum qilish muddatiga hukm qilindi, bittasi jarimaga tortildi.
Tergov shuni aniqladiki, ular pul evaziga chet elliklarga soxta mehnat shartnomalari, rus tili va tarixini bilish sertifikatlari taqdim etgan, shuningdek, "rezina kvartiralar" deb ataladigan joylarda ro'yxatdan o'tkazgan.
Jinoyatchilik guruhining faoliyatini MVD xodimlari FSB va Rosgvardiya qo'shinlari yordamida to'xtatishga muvaffaq bo'ldi.
Ma'lumotlarga ko'ra, uchta eng faol ishtirokchi olti yilga, to'rttasi to'rt yilga, ikkitasi ikki-uch yilga koloniyaga hukm qilindi. O'ninchi ayblanuvchi 300 ming rubl miqdorida jarimaga tortildi.
Sud barcha ayblanuvchilarni RF JKning 322.1-moddasi ("Noqonuniy migratsiyani tashkil etish") bo'yicha aybdor deb topdi.
Ilgari Qrim sudi noqonuniy migratsiya bo'yicha ish bo'yicha hukm chiqardi. Jinoyatchilik sxemasining tashkilotchisi O'zbekiston fuqarosi bo'lib, u besh yilga umumiy rejim koloniyasiga hukm qilindi.

Советский районный суд Челябинска вынес приговор десяти участникам группы, занимавшейся организацией незаконной миграции. Девять человек получили реальные сроки лишения свободы, одна фигурантка оштрафована.
Следствие установило, что за денежное вознаграждение они обеспечивали иностранцев поддельными трудовыми договорами, фиктивными сертификатами о знании русского языка и истории, а также оформляли регистрацию в так называемых "резиновых квартирах".
Пресечь деятельность преступной группы удалось сотрудникам МВД при поддержке УФСБ и бойцов Росгвардии.
Согласно данным, трое наиболее активных фигурантов приговорены к шести годам колонии, четверо проведут в ней по четыре года, двое — от двух до трех лет. Десятой обвиняемой назначен штраф в размере 300 тысяч рублей.
Суд признал всех подсудимых виновными по статье 322.1 Уголовного кодекса РФ ("Организация незаконной миграции").
Ранее суд в Крыму вынес приговор по делу о нелегальной миграции. Организатором преступной схемы оказался гражданин Узбекистана, его приговорили к пяти годам лишения свободы в колонии общего режима.