O'zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Mart oyining boshida bahorga xos beqaror, yomg'irli ob-havo kutilmoqda. Biroq, ikkinchi va uchinchi o'n kunliklarda sovuq davrlari qisqa, iliq davrlar esa uzoqroq bo'ladi.
O'zgidromet ma'lumotlariga ko'ra, bahorning birinchi kuni ko'pchilik viloyatlarda havo harorati 12-17 daraja issiq bo'lgan quruq ob-havo kutilmoqda.
Ammo 2-mart kuni O'zbekiston hududiga janubi-g'arbdan nam havo kirib kelishi boshlanadi. Respublika bo'ylab yomg'ir yog'adi, tog'li hududlarda yomg'ir va qor yog'ishi kutilmoqda.
Keyinchalik, oyning birinchi o'n kunligi oxirigacha yog'ingarchilik davriy xarakterda bo'ladi: tekisliklarda vaqtincha ochiq ob-havo bilan yomg'ir, tog'larda esa yomg'ir va qor.
Bu davrda havo harorati 10-15 daraja issiq oralig'ida bo'lishi kutilmoqda, bu mintaqaning iqlim normalariga mos keladi. Ayrim kunlarda 6-9 daraja issiqgacha pasayishi mumkin.
Ikkinchi va uchinchi o'n kunliklarda harorat o'zgarishi kutilmoqda: kechasi 3-8 daraja issiqdan 8-13 daraja issiqgacha, kunduzi esa 12-17 daraja issiqdan 23-28 daraja issiqgacha.

Uzbekistan, Tashkent – AN Podrobno.uz. In early March, unstable rainy weather typical of spring is expected. However, in the second and third decades, cold spells will be shorter, and warm periods will be longer.
According to Uzhydromet, on the first day of spring, dry weather with air temperatures of 12-17 degrees Celsius is expected in most regions.
However, starting March 2, moist air from the southwest will begin to move into Uzbekistan. Rain will occur across the republic, with precipitation in the form of rain and snow expected in mountainous areas.
Subsequently, until the end of the first decade of the month, precipitation will be periodic: rain with temporary clearings on the plains, and rain and snow in the mountains.
Air temperatures during this period are expected to range from 10–15 degrees Celsius, which aligns with the region's climatic norms. On some days, temperatures may drop to 6–9 degrees Celsius.
In the second and third decades, temperature fluctuations are expected: at night from 3-8 degrees Celsius to 8-13 degrees Celsius, and during the day from 12-17 degrees Celsius to 23-28 degrees Celsius.