O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Surxondaryo viloyatiga tashrifi davomida harbiy qismda bo‘lib, u yerda yaratilgan sharoitlar, harbiy texnika va qurollar, jumladan, zamonaviy havo hujumidan mudofaa majmualari bilan tanishdi.
U milliy armiyani rivojlantirishda zamonaviy mojarolar xususiyatlari, xavfsizlik tahdidlari va harbiy harakatlar teatrining o‘ziga xos jihatlarini hisobga olish zarurligini ta’kidladi. Prezident qurolli kuchlar salohiyatini oshirish, moddiy-texnik bazani mustahkamlash va shaxsiy tarkib tayyorgarligini yaxshilash bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Avvalroq prezident dronlarni boshqarish va ularga qarshi kurashish uchun yangi bo‘linmalar, sun’iy intellekt bilan ishlash uchun kibertuzilmalar tashkil etish, robotlashtirilgan texnika va havo hujumidan mudofaa vositalaridan foydalanish bo‘yicha vazifalarni qo‘ygandi.

Президент Узбекистана, Верховный главнокомандующий Шавкат Мирзиёев в ходе визита в Сурхандарьинскую область посетил воинскую часть, где ознакомился с созданными условиями, военной техникой и вооружением, включая современные комплексы противовоздушной обороны.
Он подчеркнул необходимость учета особенностей современных вооруженных конфликтов, существующих угроз безопасности и специфики театра военных действий при определении приоритетных направлений развития национальной армии. Президент дал поручения ответственным лицам по усилению потенциала Вооруженных сил, укреплению материально-технической базы и повышению уровня подготовки личного состава.
Ранее президент поставил задачи по созданию новых подразделений для управления дронами и борьбы с ними, киберструктур для работы с искусственным интеллектом, а также по использованию роботизированной техники и средств ПВО.