O‘zbekiston Bojxona qo‘mitasi raisi Akmalxo‘ja Mavlonov farmatsevtika sohasi vakillari bilan o‘tkazilgan uchrashuvda dori-darmon importini tartibga solish, sifat nazoratini kuchaytirish va muammolarni birgalikda hal etish zarurligini ta’kidladi.
Mavlonovning ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilda farmatsevtika sohasidagi aylanma hajmi 2 mlrd dollarni tashkil etgan, bu 2024-yilga nisbatan 18 foizga oshgan. Eksport hajmi esa 32 mln dollarga yetgan.
U farmatsevtika mahsulotlari importi oziq-ovqat importidan salgina ortda qolayotganini ta’kidladi: “Biz oziq-ovqat mahsulotlari va dori-darmonlarni deyarli bir xil hajmda iste’mol qilyapmiz. Bu juda katta raqam. Birinchi navbatda qilishimiz kerak bo‘lgan ish — ushbu ko‘rsatkichni kamaytirishdir”.
Importning 85 foizi (taxminan 1,7 mlrd dollar) tayyor dori vositalari hissasiga to‘g‘ri keladi. Asosiy import qiluvchilar Grand Pharm Trade, Meros Pharm, Farm Lyuks Invest, GD Pharm, Eurofarm Business va Astor Alliance kompaniyalari hisoblanadi.
Mavlonov sifatsiz preparatlar olib kirilishiga yo‘l qo‘yib bo‘lmasligini alohida ta’kidladi: “Bunda mamlakatga yaroqlilik muddati o‘tgan, sifatsiz yoki nojo‘ya ta’sirlarga ega bo‘lgan dori vositalari kirib kelmasligi kerak”.
Farmatsevtika sohasini tartibga solish prezidentning “shaxsiy nazoratida” turibdi. 2026-yildan boshlab dori vositalari faqat GCP talablariga javob beradigan va tegishli saqlash sharoitlariga ega bo‘lgan bojxona va erkin omborlarda saqlanishi mumkin.

Председатель Таможенного комитета Узбекистана Акмалходжа Мавлонов на встрече с представителями фармацевтической отрасли подчеркнул необходимость регулирования импорта лекарств, усиления контроля качества и совместного решения накопившихся проблем.
По данным Мавлонова, оборот фармацевтической отрасли в 2025 году составил 2 млрд долларов, что на 18% больше, чем в 2024 году. Объем экспорта достиг 32 млн долларов.
Он отметил, что импорт фармацевтической продукции лишь немного отстает от импорта продовольствия: «Мы потребляем продовольственные товары и лекарства почти в одинаковом объеме. Это очень большая цифра. Первое, что мы должны сделать, — снизить этот показатель».
85% импорта (примерно 1,7 млрд долларов) приходится на готовые лекарственные средства. Основными импортерами являются компании Grand Pharm Trade, Meros Pharm, Farm Lyuks Invest, GD Pharm, Eurofarm Business и Astor Alliance.
Мавлонов особо подчеркнул недопустимость ввоза некачественных препаратов: «В страну не должны поступать лекарства с истекшим сроком годности, некачественные или имеющие побочные эффекты».
Регулирование фармацевтической отрасли находится под «личным контролем» президента. С 2026 года лекарственные средства могут храниться только на таможенных и свободных складах, соответствующих требованиям GCP и имеющих надлежащие условия хранения.