Toshkentdagi O‘zbekiston Yoshlar teatrida Boris Vasilyevning 'Bu yerda tonglar jim...' qissasi asosidagi spektakl namoyish etildi. 26-mart kuni bo‘lib o‘tgan namoyishda 200 dan ortiq tomoshabin ishtirok etdi. Bu loyiha Qozon Federal Universitetining Jizzax filiali hamda Rossotrudnichestvoning vakolatxonasi o‘rtasidagi keng ko‘lamli hamkorlik natijasidir. Spektakl nafaqat klassik asarga yangicha yondashuvni taqdim etdi, balki butun mamlakat bo‘ylab oliy o‘quv yurtlarining ijodiy jamoalarini birlashtirishga qaratilgan 'Yurakli yoshlar teatri' loyihasining boshlanishi bo‘ldi.
Spektaklning o‘ziga xos jihati uning immersiv formatida edi: harakat nafaqat sahnada, balki undan tashqarida ham davom etdi. Tomoshabinlar zalida aktyorlar qatorlar bo‘ylab marsh qildilar va tomoshabinlar orasidan 'botqoqlardan o‘tib' chiqdilar. Rossotrudnichestvo vakolatxonasining yoshlar dasturlari koordinatori Askar Bekmuratov ta'kidlaganidek, qahramonlarning tomoshabinlarga yaqinligi urush davri atmosferasini kuchliroq his qilish imkonini berdi.
Spektaklda stomatolog, geolog, jurnalist va dasturchi kabi turli yo‘nalishlardan kelgan 27 nafar talaba ishtirok etdi. Kasbiy aktyorlik ta'limiga ega bo‘lmasa ham, ular urushdagi ayollar taqdirining chuqurligini yetkazishga muvaffaq bo‘ldi. Qozon Federal Universiteti filiali o‘qituvchisi Andrey Matyas rejissyorlik qildi, O‘zbekiston Yoshlar teatridan Anvar Kartayev va Rimma Abduraxmanova badiiy nazoratni amalga oshirdi. Teatrning bosh rejissyori Anvar Kartayev talabalarning maxsus tayyorgarlik yo‘qligi spektaklga samimiylik qo‘shganini ta'kidladi.
Spektaklga tayyorgarlik jarayoni katta o‘zini-o‘zi qurbon qilishni talab qildi. Starşina Vaskov rolini ijro etgan talaba Dmitriy Şışnev obrazi mos kelishi uchun ikki oy mo‘ylov o‘stirdi, 'nemis avtomatlari' esa talabalar tomonidan kartonlardan tayyorlandi. Ikkinchi kurs jurnalistika yo‘nalishi talabasi Pavel Tsoy butun namoyish davomida musiqiy muhitni ta'minladi.
Yakunda tashkilotchilar bunday tashabbuslar sifatli yoshlar madaniy muhitini shakllantirish uchun muhim ahamiyatga ega ekanligini ta'kidlab, truppaga ularning g‘ayrati va gumanitar aloqalarni mustahkamlashga qo‘shgan hissasi uchun rasmiy minnatdorchilik bildirdi.

На сцене Молодежного театра Узбекистана в Ташкенте состоялся показ спектакля по повести Бориса Васильева 'А зори здесь тихие…'. Премьера, собравшая 26 марта более 200 зрителей, стала результатом масштабного сотрудничества филиала Казанского федерального университета в Джизаке и представительства Россотрудничества. Постановка не только предложила новое прочтение классики, но и послужила стартом для проекта 'Театр молодых сердец', призванного объединить творческие коллективы вузов по всей стране.
Уникальность спектакля заключалась в его иммерсивном формате: действие разворачивалось не только на сцене, но и за её пределами. Актеры маршировали вдоль рядов зрительного зала и 'пробирались через болота' прямо между зрителями. Координатор молодежных программ представительства Россотрудничества Аскар Бекмуратов отметил, что близость героев к аудитории позволила с особой силой воссоздать атмосферу военного времени.
В постановке приняли участие 27 студентов самых разных направлений – от будущих стоматологов и геологов до журналистов и программистов. Несмотря на отсутствие профессионального актерского образования, им удалось передать пронзительную глубину судеб женщин на войне. Режиссером-постановщиком выступил преподаватель филиала КФУ Андрей Матяс, а художественный надзор осуществляли представители Молодежного театра Анвар Картаев и Римма Абдурахманова. Главный режиссер театра Анвар Картаев подчеркнул, что отсутствие специальной подготовки у ребят лишь добавило постановке искренности.
Работа над спектаклем сопровождалась высокой самоотдачей. Студент Дмитрий Шишнев, исполнивший роль старшины Васкова, два месяца специально отращивал усы для соответствия образу, а 'немецкие автоматы' участники мастерили из картона по ночам. За звуковое оформление отвечал студент второго курса направления 'Журналистика' Павел Цой, обеспечивший музыкальное погружение на протяжении всего показа.
В завершение организаторы отметили важность подобных инициатив для формирования качественной молодежной культурной среды, вручив труппе официальную благодарность за энтузиазм и вклад в укрепление гуманитарных связей.