Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi matbuot xizmati xabar berishicha, Toshkent viloyati Yangiyo‘l shahrida 121 tup daraxt noqonuniy ravishda kesilgani aniqlandi. Holat viloyat Ekologiya va iqlim o‘zgarishi bosh boshqarmasi xodimlari tomonidan o‘tkazilgan reyd davomida aniqlangan bo‘lib, daraxtlar “Lazzat” MFYda S.B. MCHJ tomonidan maxsus texnika yordamida kesilib, qo‘porib tashlangan.
Huquqbuzarlik natijasida o‘simlik dunyosiga yetkazilgan zarar miqdori Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 22-noyabrdagi 464-sonli qarori asosida hisoblangan. Hisob-kitoblarga ko‘ra, zarar 1 mlrd 67 mln 574 ming 400 so‘mni tashkil etgan, bu davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan qimmatbaho daraxt va butalarni kesishga nisbatan moratoriy amal qilgan davrda yetkazilgan zarar miqdorining ikki baravariga teng.
Holat yuzasidan to‘plangan materiallar huquqiy baho berish uchun Toshkent viloyati prokuraturasiga yuborilgan. Bu voqea mamlakatda ekologik qonunbuzarliklar va o‘rmonlarni himoya qilish masalalarining dolzarbligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.
Avvalroq Toshkentning Shayxontohur tumanida ham noqonuniy ko‘chirib o‘tqazilgan 108 ta daraxtdan 107 tasi qurib qolgani aniqlangan edi. Ushbu holat natijasida tabiatga 881 mln so‘mdan ortiq zarar yetkazilgan, materiallar huquqni muhofaza qiluvchi organlarga yuborilgan. Bu misollar ekologik nazoratning zaif tomonlarini va atrof-muhitni muhofaza qilishda samarali choralar talab qilinishini ta’kidlaydi.

Пресс-служба Национального комитета по экологии и изменению климата сообщила, что в городе Янгиюль Ташкентской области было выявлено незаконное уничтожение 121 дерева. Ситуация была обнаружена в ходе рейда, проведенного сотрудниками областного управления экологии и изменения климата, при этом деревья были срублены и вывезены с использованием специальной техники компанией S.B. MCHJ в МФЯ «Лаззат».
Ущерб, нанесенный растительному миру в результате правонарушения, был рассчитан на основе постановления Кабинета Министров №464 от 22 ноября 2022 года. Согласно расчетам, ущерб составил 1 млрд 67 млн 574 тыс. 400 сумов, что в два раза превышает сумму, применяемую в период действия моратория на вырубку ценных деревьев и кустарников, не входящих в государственный лесной фонд.
Материалы по данному случаю направлены в прокуратуру Ташкентской области для правовой оценки. Этот инцидент вновь подчеркивает актуальность проблем экологических нарушений и защиты лесов в стране.
Ранее в Шайхантахурском районе Ташкента также было установлено, что из 108 незаконно пересаженных деревьев 107 засохли. В результате этого случая природе был нанесен ущерб на сумму свыше 881 млн сумов, материалы были переданы правоохранительным органам. Эти примеры указывают на слабые стороны экологического контроля и необходимость эффективных мер по охране окружающей среды.