Samarqandda 70 yoshli nafaqaxo‘r, sobiq mahalla raisi vafot etgani haqidagi voqea tergov qilinmoqda. Alzheimer kasalligi bilan og‘rigan va nogironligi II guruhga mansub bo‘lgan erkak, 14 aprel kuni uyida psixiatriya shifoxonasidan chiqarilganidan keyin vafot etdi. Qarindoshlari adolatli tergov talab qilmoqdalar.
Qarindoshlarning aytishicha, erkak 10 aprel kuni uydan yo‘qolib qolgan, keyinchalik uning Samarqand tuman psixiatriya shifoxonasiga olib ketilgani ma’lum bo‘lgan. Oilasi, ularga kasalxonaga yotqizilgani haqida xabar berilmaganini ta’kidlaydi. Uni uyga qaytarish faqat 13 aprelda amalga oshirilgan, biroq bemorning ahvoli juda og‘ir bo‘lib, u bir kun davomida hushsiz holatda yotgan. Ertasi kuni u vafot etgan.
Qarindoshlar Samarqand prokuraturasiga ariza yuborishgan. Ular shifoxonada unga kuchli dori-darmonlar yuborilgani va bu uning holatini yomonlashtirgani haqida da’vo qilmoqdalar. Qarindoshlar, kim kasalxonaga yotqizish to‘g‘risida qaror qilgani, qanday dori-darmonlar buyurilgani va oqibatlar uchun kim javob berishi kerakligini aniqlashni talab qilmoqdalar.
Bosh prokuratura ma’lumotlariga ko‘ra, vafot holati bo‘yicha dastlabki tekshiruv olib borilmoqda, erkakning tibbiy muassasaga qanday olib kelinishi va unga ko‘rsatilgan yordamning tabiati aniqlanmoqda. Sud-tibbiy ekspertiza tayinlangan bo‘lib, uning natijalariga ko‘ra qonuniy qaror qabul qilinadi.
Rasmiy xabarda, tekshiruvning har tomonlama va obyektiv o‘tkazilishi ta’kidlangan. Hokimiyat vafot etgan kishining oilasi va yaqinlariga hamdardlik bildirgan. Ilgari Navoiydagi shifoxonada qattiq rejimli koloniyada jazo o‘tayotgan mahkum vafot etgan edi, uning qarindoshlari jismonida kaltaklangan izlari borligini da’vo qilishgan.

В Самарканде расследуется смерть 70-летнего пенсионера, бывшего председателя махалли. Мужчина, страдавший болезнью Альцгеймера и имевший II группу инвалидности, скончался 14 апреля у себя дома после выписки из психиатрической клиники. Родственники требуют справедливого расследования.
По словам родственников, 10 апреля мужчина исчез из дома, а позже выяснилось, что его доставили в Самаркандскую районную психиатрическую больницу. Семья утверждает, что им не сообщили о госпитализации. Вернуть его домой удалось лишь 13 апреля, однако состояние пациента было крайне тяжелым, и в течение суток он находился без сознания. На следующий день он умер.
Родственники направили заявление в прокуратуру Самарканда. Они заявляют, что в клинике ему могли ввести сильнодействующие препараты, что ухудшило его состояние. Родные требуют выяснить, кто принял решение о госпитализации, какие лекарства были назначены, и кто несет ответственность за последствия.
В Генпрокуратуре сообщили, что по факту смерти проводится доследственная проверка, выясняются обстоятельства, при которых мужчина оказался в медицинском учреждении, а также характер оказанной ему помощи. Назначена судебно-медицинская экспертиза, по результатам которой будет принято законное решение.
В официальном сообщении ведомства подчеркнуто, что проверка будет проведена всесторонне и объективно. Власти выразили соболезнования семье и близким покойного. Ранее в больнице в Навои умер осужденный, отбывавший срок в колонии строгого режима, родные утверждали, что на теле заключенного были следы избиения.