Toshkentdagi Qozog‘iston elchixonasida bo‘lib o‘tgan tantanali marosimda afsonaviy “Yalla” ansambli rahbari, O‘zbekiston xalq artisti Farrux Zakirovga Qozog‘iston Respublikasining II darajali “Do‘stlik” ordeni topshirildi. Mukofotni san’atkarga elchi Beybut Atamqulov topshirdi.
Farrux Zakirov marosimda so‘zlagan nutqida ushbu mukofotni shaxsiy e’tirof sifatida emas, balki, avvalo, butun O‘zbekiston xalqiga hurmat belgisi va ikki davlat o‘rtasidagi madaniy-gumanitar aloqalar rivojiga berilgan yuksak baho sifatida qabul qilishini ta’kidladi.
“Men ushbu mukofotni olib, juda faxrlanaman. Avvalo, buni xalqimga bo‘lgan hurmat va minnatdorchilik ramzi deb bilaman”, — dedi san’atkor. Uning so‘zlariga ko‘ra, mukofot nafaqat qilingan ishlarning yakuni, balki kelajakdagi faoliyatga yo‘nalish beradi.
“Men birodarlik rishtalarimizni mustahkamlashga o‘z hissamni qo‘shganimdan faxrlanaman. Va bu missiyani yanada katta g‘urur va ilhom bilan davom ettiraman”, — deya qo‘shimcha qildi u. San’atkor madaniyat xalqlarni yaqinlashtiruvchi ishonchli ko‘prik bo‘lib xizmat qilishiga ishonch bildirdi.
Avvalroq Farrux Zakirovning madaniyat va davlatlararo aloqalarni rivojlantirishdagi xizmatlari Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev tomonidan yuqori baholangan edi. Tabrik telegrammasida uning san’ati yillar davomida turli avlod va xalqlarni birlashtirib kelayotgani, Qozog‘istonda uning noyob ovozi va “Yalla” ansamblining mashhur qo‘shiqlari qadrlanishi ta’kidlangan.
Joriy yilda “Yalla” ansambli 55 yillik yubileyini nishonlaydi va Zakirov keng ko‘lamli xalqaro gastrol safarini e’lon qildi. Marshrut allaqachon shakllantirilgan bo‘lib, gastrollarning boshlanishi ramziy ravishda Qozog‘istondan, birodarlik timsoli sifatida rejalashtirilgan. Jamoa chiqishlarni Olmaotada boshlashni ko‘p yillik madaniy aloqalarning mantiqiy davomi deb hisoblaydi.
O‘zbekiston va Qozog‘iston xalq artisti Farrux Zakirov bu unvonlarni hamda ordenni doim faxr bilan kiyganini va kiyishda davom etishini ta’kidlab, o‘z ijodiy faoliyatini xalqlar o‘rtasidagi do‘stlikni mustahkamlashdek keng missiyaning bir qismi deb bilishini aytdi. “Eng muhimi, xalqlar doim do‘st bo‘lsin”, — dedi u.

В Ташкенте, в посольстве Казахстана, состоялась торжественная церемония вручения государственной награды Республики Казахстан — ордена «Достык» II степени — руководителю легендарного ансамбля «Ялла», народному артисту Узбекистана Фарруху Закирову. Награду артисту вручил посол Бейбут Атамкулов.
Выступая на церемонии, Фаррух Закиров подчеркнул, что воспринимает награду не только как личное признание, но прежде всего как знак уважения ко всему народу Узбекистана, а также как свидетельство особого отношения к развитию культурных и гуманитарных связей между двумя странами.
«Я очень горжусь, получая эту награду. В первую очередь считаю ее данью уважения и благодарности моему народу», — сказал артист. Полученная награда, по его словам, не только подводит итог проделанной работе, но и задает вектор на будущее.
«Я горжусь тем, что внес свою лепту в укрепление наших братских связей. И с особой гордостью, с особым вдохновением я буду продолжать эту миссию», — добавил он. Артист выразил уверенность, что культура и впредь будет служить надежным мостом, способствующим сближению народов и укреплению сотрудничества.
Ранее вклад Фарруха Закирова в развитие культуры и укрепление связей между странами отметил президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев. В поздравительной телеграмме он подчеркнул, что искусство артиста на протяжении многих лет объединяет людей разных поколений и народов, а в Казахстане его ценят за неповторимый голос и знаменитые песни в исполнении легендарного ансамбля «Ялла».
В этом году ансамбль «Ялла» отмечает 55-летие, а сам Закиров анонсировал масштабное международное турне. Он сообщил, что маршрут уже сформирован, и символично, что старт гастролей запланирован именно в Казахстане — как символ братства. Команда рассматривает начало выступлений в Алматы как логичное продолжение многолетних культурных связей.
Фаррух Закиров, являющийся народным артистом Узбекистана и Казахстана, добавил, что всегда с гордостью носил эти звания, а теперь — еще и орден. Завершая выступление, он отметил, что считает свою творческую деятельность частью более широкой миссии — укрепления дружбы между народами, подчеркнув, что главное — чтобы народы дружили всегда.