G'azo shahri, G'azo sektori – Vayron bo'lgan uylar yonida, Samah al-Dabla o'z farzandlari bilan vaqtinchalik chodirda yashab, urushdan oldin ularning hayotida bo'lmagan qo'rquvga duch kelmoqda: ularning boshpanasiga bostirib kirgan kalamushlar.
Samah doimo uch yoshli Mayaseen va to'rt yoshli Asaadni ko'z oldida ushlab, kunining ko'p qismini kalamushlarni oldini olish uchun tozalash bilan o'tkazadi, ammo hech qanday natija yo'q.
Bir hafta oldin, u yarim tunda Mayaseenning "O'g'ri, o'g'ri" deb qichqirig'idan uyg'ondi. Avvaliga Samah nima bo'layotganini tushunmadi, lekin qizini ko'targanida qo'lida qonni ko'rdi.
"Otasi fonarni yoqdi va biz chodir ichida yugurayotgan kalamushni ko'rdik ... u juda katta edi, quyonday," deydi Samah.
Ota-onalar hayvon Mayaseenga hujum qilib, qo'lini tishlaganini va uning tanasida qon ko'rinib, matrasini qonga bo'yaganini tushunishdi. Mahalliy tibbiy klinika Mayaseenni davolay olmadi va u G'azo shahri markazidagi al-Shifa kasalxonasiga olib borildi. Davolanishga qaramay, bola sodir bo'lgan voqeadan qo'rqishda davom etmoqda.
"U juda qo'rqib qoldi," deydi Samah. "Har kecha mening qo'llarimda uxlashni xohlaydi. U qo'rqib uyg'onadi, kalamushlarning ovozlarini eshitishdan qo'rqadi." Samahning o'zi ham hodisa takrorlanishidan qo'rqib uxlay olmaydi.
Samah kalamushlar "vayronalar ostidagi inson jasadlarini eyishga odatlanganligi" sababli ular yanada tajovuzkor bo'lganiga ishonadi – Isroilning G'azodagi genotsid urushida 72 000 dan ortiq falastinlik o'ldirilgan.
"Vaziyat juda qo'rqinchli ... kalamushlar va sichqonlar hamma joyda," deydi Samah Al Jazeera'ga, oldidagi vayronalar uyumiga ishora qilib, unda kemiruvchilar boshpana sifatida foydalanadigan teshiklar bor.
"Har kuni kechqurun kelganda, men dahshatga tushaman, chunki kalamushlar dahshatli tarzda tarqaladi," deya qo'shimcha qiladi u charchagan ovozda. "Kecha kechqurun chodirga qaytdim va ularni butun tepalikda topdim ... hech kim tasavvur qila olmaydigan dahshatli manzara."
G'azoda yuz minglab odamlar chodirlarda yashab, Isroil hujumlari va majburiy evakuatsiya buyruqlari tufayli uylarini tark etishga majbur bo'lishgan. Oktyabr oyida sulh boshlanganiga qaramay, qayta qurish istiqboli ko'rinmagani uchun ular mavjud yashash sharoitlariga moslashishga majbur.
Bu toza suv topish, elektr energiyasi va internetga ulanish, oziq-ovqat topish va kasallik tarqatuvchi zararkunandalar – kalamushlar bilan kurashishni anglatadi, bu muammo yoz yaqinlashgan sari yomonlashmoqda.
Shimoliy G'azodagi Bayt Lahiyadan ko'chirilgan Samah kalamush zahari sotib olishga urinib ko'rgan, ammo narxlar juda yuqori va ularning oilasini boqishga zo'rg'a puli yetadi.
Urushdan oldin uning eri qulupnay fermeri bo'lib ishlagan va ularning moliyaviy ahvoli nisbatan barqaror edi. Bugun oilaning daromadi butunlay to'xtagan va oziq-ovqat ta'minoti eng muhim vazifaga aylangan.
Muammo shundaki, u oilasi uchun olgan har qanday oziq-ovqat ko'proq kalamushlarni jalb qilishi mumkin. "Ko'p marta jamoat oshxonasidan ovqat olib kelib, yopib qo'ydim va qisqa vaqtdan keyin qaytib kelganimda uning ustida kalamush axlatini topdim," deydi Samah. "Hammasini tashlashga majbur bo'ldim ... ular doim un qoplarimizni buzadi."
Ular kiyim-kechak, shaxsiy buyumlar va hatto chodirlarni ham buzadi. "Kalamushlar kiyimlarimiz va sumkalarimizni ... chodirimizning chetlarini, hamma narsani yedi," deya qo'shimcha qiladi u.
Samahning doimiy tozalash harakatlariga qaramay, kalamushlar kelishda davom etmoqda. U muammo umumiy ekanligini va faqat uning chodiri bilan cheklanmaganligini ta'kidlaydi. Shuningdek, atrofdagi odamlarning vayronalarni tozalashga bo'lgan individual urinishlari ba'zan kemiruvchilarning atrofdagi hududlarga tarqalishiga olib keladi.
"Atrofimdagi hamma azob chekmoqda ... qo'shnilar, qarindoshlar ... hamma kalamushlardan shikoyat qilmoqda ... har safar bir joyni tozalashsa, kalamushlar bizga keladi ... bu muammo ularni nazorat qilish uchun uyushgan rasmiy harakatni talab qiladi."
Yozning kelishi inqirozni, hasharotlar va chivinlarning tarqalishi bilan birga yomonlashtirishi kutilmoqda. Ammo eng katta qo'rquv kalamushlar bo'lib qolmoqda, ularning soni yaqinda oshgan.
Samah va uning atrofidagilar yechim jamoaviy aralashuvni talab qiladi, deb hisoblashadi: munitsipalitetlar va muassasalar zudlik bilan vayronalarni olib tashlash va zararkunandalarga qarshi vositalar va zaharlarni taqdim etishlari kerak.
Sog'liqni saqlash vazirligining profilaktik tibbiyot bo'limi direktori doktor Ayman Abu Rahma G'azoni "sog'liq uchun xavfli muhit" deb ta'riflab, bu kemiruvchilarning misli ko'rilmagan tarqalishiga olib kelgan. U buni uchta asosiy sabab bilan bog'laydi: to'plangan chiqindilar, kanalizatsiya infratuzilmasining vayron bo'lishi va vayronalar ostidagi chirigan jasadlar.
Abu Rahma tishlashlar natijasida, ayniqsa bolalar va keksalar orasida, shoshilinch va birlamchi tibbiy yordam holatlari doimiy ravishda oshib borayotganini tushuntiradi. Diabet bilan og'rigan bemorlar ayniqsa zaif, chunki ular tishlashni sezmasligi mumkin, bu esa og'ir asoratlarga olib keladi. Kalamushlar siydik va najas orqali kasalliklarni yuqtiradi, isitma va boshqa alomatlarni keltirib chiqaradi.
G'azo munitsipaliteti rasmiylari vaziyatni Isroilning zararkunandalarga qarshi vositalarni, shu jumladan ilgari kemiruvchilarni nazorat qilish uchun ishlatilgan zaharni olib kirishni taqiqlashi yomonlashtirganini va muqobil topish harakatlari muvaffaqiyatsizlikka uchraganini aytadi. Chiqindilarni boshqarish muammolari ham yomonlashmoqda, G'azo shahrining asosiy poligoni taxminan 300 000 kub metr chiqindini o'z ichiga oladi, bu esa zich joylashgan hududda kemiruvchilar uchun ko'payish joyini yaratadi.
Rasmiylar chiqindilarni organik o'g'itga aylantirishni o'rganmoqda, ammo urushda munitsipalitetga bunday loyiha uchun kerak bo'lgan uskunalarning ko'p qismi vayron bo'lganligi sababli yechimlar cheklangan.
Muammoga yechim kam bo'lgani sababli, G'azodagi falastinliklar azob chekmoqda. 47 yoshli Basel al-Dahnoun bir necha kasalliklardan azob chekayotgan edi, to'satdan kalamush tishlashi uning azobiga qo'shildi. U kasalxonadagi dializ seansidan qaytayotganida charchab uxlab qolgan. Keyin oyog'ida engil sanchilishni his qilib uyg'ongan. Xotini chodir ichida kalamushni payqab, elektr fonarni yoqib, oyog'idan qon oqayotganini aytgan.
"Oyog'imga qaradim, matras va gilam qonga to'la edi ... keyin xotinim o'girilib, kalamushni ko'rdi va uni quvdi ... shunda men kalamush oyog'imni tishlaganini tushundim," deydi Basel Al Jazeera'ga, chodir ichida nogironlar aravachasida o'tirib.
"Kasalligim tufayli asta-sekin oyoq-qo'llarimdagi sezgirlikni yo'qotdim, shuning uchun kalamush tishlashini sezmadim," deya qo'shimcha qiladi u. Buyrak yetishmovchiligi, diabet va deyarli ko'rmaydigan darajada og'ir ko'rish muammolaridan aziyat chekayotgan Basel darhol kasalxonaga yotqizilgan va davolangan.
"Ma'lumki, diabet bilan og'rigan bemorlarda yaralar qiyin va yomonlashishi mumkin," deydi u. "Shifokorlar tovonim va barmoqlarimdan namuna olishdi ... infektsiyani tekshirish uchun ... va afsuski, ikki kun ichida jarrohlik amaliyoti rejalashtirilgan edi, chunki yara."
O'sha kechadan beri Basel o'zi va to'rt farzandi uchun doimiy qo'rquvda yashaydi, jismoniy imkoniyati cheklangan bo'lishiga qaramay, xotini bilan birga ularni doim tekshiradi. "Butun tun chodir tashqarisida kalamushlarning ichkariga kirishga yoki kanvasni yirtishga urinayotganini eshitaman ... ularni yotganimda ham eshitaman," deydi u.
Basel yashaydigan lagerda infratuzilma yo'q va uxlash, ovqat pishirish, kanalizatsiya va chiqindi joylari o'rtasida ajratish yo'q. Bu muhit kemiruvchilarning ko'payishiga imkon bergan. "Men istaymanki, kimdir kechasi bu erga kelib suratga olsin ... sonlar juda katta, bir yoki ikkita kalamush emas ... biz ularni tayoq va supurgi bilan urishga harakat qilamiz, ammo zahar yoki haqiqiy yechim yo'q."
"Men ruhiy jihatdan charchaganman ... chindan ham charchaganman," deydi Basel. "Men pul so'ramadim ... hech narsa ... men faqat barqarorlikda ... toza joyda yashashni xohlayman ... bu hayot emas."

Город Газа, сектор Газа – Рядом с горами разрушенных зданий Самах аль-Дабла живет в импровизированной палатке со своими детьми, охваченная страхом, которого не было в их жизни до войны: крысы, которые теперь вторгаются в их убежище.
Самах постоянно держит в поле зрения своих детей, трехлетнюю Маясин и четырехлетнего Асаада, и проводит большую часть дня в уборке, отчаянно пытаясь отпугнуть крыс, но безуспешно.
Неделю назад она проснулась среди ночи от крика Маясин: «Вор, вор». Сначала Самах не поняла, что происходит, но когда взяла дочь на руки, заметила кровь на руке.
«Отец включил фонарик, и мы увидели крысу, бегущую внутри палатки… она была очень большой, как кролик», — рассказывает Самах.
Родители поняли, что животное напало на Маясин и укусило ее за руку, вызвав видимое кровотечение и испачкав матрас кровью. Местная клиника не смогла помочь Маясин, и ее доставили в центральную больницу Аль-Шифа в городе Газа. Несмотря на лечение, ребенок продолжает бояться случившегося.
«Она стала очень боязливой, — говорит Самах. — Каждую ночь она хочет спать у меня на руках. Она просыпается в страхе, боясь услышать звуки крыс рядом». Самах сама с трудом засыпает, опасаясь повторения инцидента.
Самах считает, что крысы стали более агрессивными, потому что «привыкли есть человеческие тела под обломками» – более 72 000 палестинцев были убиты в ходе геноцидной войны Израиля в Газе.
«Ситуация очень пугающая… крысы и мыши повсюду», — говорит Самах в интервью Al Jazeera, указывая на груду обломков перед собой, полную нор, которые грызуны используют как убежища.
«Каждый день, когда наступает вечер, я чувствую ужас, потому что крысы распространяются ужасающим образом», — добавляет она усталым голосом. «Вчера я вернулась в свою палатку ночью и нашла их на всем холме… ужасающее зрелище, которое никто не может себе представить».
Сотни тысяч людей в Газе живут в палатках, вынужденные покинуть свои дома из-за израильских атак и приказов об эвакуации. Несмотря на начало перемирия в октябре, перспектив восстановления нет, и им приходится мириться с текущими условиями.
Это означает поиск чистой воды, электричества и интернета, еды, а также борьбу с переносчиками болезней, такими как крысы, — проблема, которая только усугубляется с приближением лета.
Самах, перемещенная из Бейт-Лахии на севере Газы, пыталась купить крысиный яд, но цены слишком высоки, и у них едва хватает денег на еду для семьи.
До войны ее муж работал фермером, выращивающим клубнику, и их финансовое положение было относительно стабильным. Сегодня доход семьи полностью прекратился, и обеспечение едой стало главным приоритетом.
Проблема в том, что любая еда, которую она добывает для семьи, может привлечь еще больше крыс. «Много раз я приносила еду из общественной кухни, накрывала ее, а затем, вернувшись через короткое время, находила на ней крысиный помет», — говорит Самах. «Мне приходилось все выбрасывать… они всегда портят наши мешки с мукой».
Они также портят одежду, личные вещи и даже палатки. «Крысы съели нашу одежду и сумки… края нашей палатки, все», — добавляет она.
Несмотря на постоянные усилия по поддержанию чистоты, Самах говорит, что крысы продолжают приходить. Она подчеркивает, что проблема общая и не ограничивается ее палаткой. Она также добавляет, что индивидуальные попытки людей расчищать обломки иногда приводят к распространению грызунов на соседние территории.
«Все вокруг меня страдают… соседи, родственники… все жалуются на крыс… каждый раз, когда они чистят одно место, крысы приходят к нам… проблема требует организованных официальных усилий по их контролю».
Ожидается, что наступление лета усугубит кризис, наряду с распространением насекомых и комаров. Но самый большой страх по-прежнему вызывают крысы, численность которых в последнее время увеличилась.
Самах и окружающие считают, что решение требует коллективного вмешательства: муниципалитеты и учреждения должны срочно приступить к вывозу обломков и предоставить средства борьбы с вредителями и яды для уничтожения грызунов.
Доктор Айман Абу Рахма, директор отдела профилактической медицины Министерства здравоохранения, описывает Газу как «опасную для здоровья среду», которая привела к беспрецедентному распространению грызунов. Он объясняет это тремя основными причинами: накопление отходов, разрушение канализационной инфраструктуры и наличие обломков и разлагающихся тел под ними.
Абу Рахма объясняет, что наблюдается устойчивый рост случаев неотложной и первичной медицинской помощи в результате укусов, особенно среди детей и пожилых людей. Особенно уязвимы пациенты с диабетом, так как они могут не чувствовать укусов, что приводит к тяжелым осложнениям. Крысы также передают болезни через мочу и отходы, вызывая лихорадку и другие симптомы.
Чиновники муниципалитета Газы говорят, что ситуация усугубляется израильским запретом на ввоз средств борьбы с вредителями, включая яд, ранее использовавшийся для борьбы с грызунами, и попытки найти альтернативы не увенчались успехом. Проблемы с управлением отходами также усугубляются: главная свалка города Газа содержит около 300 000 кубических метров отходов, создавая питательную среду для грызунов в густонаселенном районе.
Чиновники изучают возможность превращения отходов в органическое удобрение, но решения остаются ограниченными из-за разрушения большей части оборудования, необходимого муниципалитету для такого проекта во время войны.
Из-за нехватки решений палестинцы в Газе страдают. 47-летний Басель аль-Дахнун уже страдал от нескольких болезней, когда внезапный укус крысы добавился к его страданиям. Он возвращался с сеанса диализа в больнице, когда заснул от усталости. Позже он проснулся, почувствовав легкое покалывание в ноге. Его жена заметила крысу внутри палатки, включила электрический фонарь и сказала ему, что его нога сильно кровоточит.
«Я посмотрел на свою ногу, матрас и коврик были полны крови… затем моя жена обернулась, увидела крысу и прогнала ее… тогда я понял, что крыса укусила меня за ногу», — рассказывает Басель Al Jazeera, сидя в инвалидной коляске внутри своей палатки.
«Из-за моей болезни я постепенно потерял чувствительность в конечностях, поэтому не почувствовал укуса крысы», — добавляет он. Басель, страдающий почечной недостаточностью, диабетом и серьезными проблемами со зрением, из-за которых он почти ничего не видит, был немедленно доставлен в больницу, где его лечили.
«Известно, что раны у диабетиков заживают с трудом и могут ухудшаться», — говорит он. «Врачи взяли образцы с моей пятки и пальцев… чтобы проверить на инфекцию… и, к сожалению, в течение двух дней была назначена операция из-за раны».
С той ночи Басель живет в постоянном страхе за себя и своих четверых детей, постоянно проверяя их вместе с женой, несмотря на ограниченные физические возможности. «Всю ночь я слышу, как крысы снаружи палатки пытаются проникнуть внутрь или порвать брезент… я слышу их, даже когда лежу», — говорит он.
В лагере, где живет Басель, нет инфраструктуры, и нет разделения между зонами для сна, приготовления пищи, канализации и отходов. Эта среда позволила грызунам процветать. «Я хочу, чтобы кто-нибудь пришел и снял здесь ночью… количество огромно, не одна или две крысы… мы пытаемся бороться с ними палками и метлами, но нет яда или реального решения».
«Я морально истощен… действительно истощен», — говорит Басель. «Я не просил денег… ничего… я просто хочу жить в стабильности… в чистом месте… это не жизнь».