O‘zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Milliy statistika qo‘mitasi 2025-yil uchun tug‘ilish ko‘rsatkichlari bo‘yicha ma’lumotlarni e’lon qildi. Mamlakat bo‘yicha har ming doimiy aholiga o‘rtacha 23,2 yangi tug‘ilgan chaqaloq to‘g‘ri keladi. Biroq ko‘rsatkichlar hududlar bo‘yicha sezilarli farq qiladi.
Eng yuqori koeffitsientlar Surxondaryo viloyatida – 27,5 va Qashqadaryo viloyatida – 27,1 qayd etilgan. Samarqand viloyatida tug‘ilish 24,5, Jizzax viloyatida – 24,1, Namanganda – 23,9, Farg‘onada esa – 23,5 ni tashkil etdi.
Andijon viloyatida ko‘rsatkich 22,8, Xorazmda – 22,5, Sirdaryoda – 22,4, Navoiyda – 21,9. Buxoro viloyatida tug‘ilish 20,9, Toshkent viloyatida – 20,5 bo‘ldi.
Poytaxtda tug‘ilish o‘rtacha ko‘rsatkichdan past – har ming aholiga 19,8. Eng past ko‘rsatkich Qoraqalpog‘istonda – 19,2.
Avvalroq Statistika agentligi O‘zbekistonda ota-onalikning demografik portretini tuzgan edi. Raqamlar oila qurishdagi yosh afzalliklari va tug‘ilish dinamikasidagi o‘zgarishlarni aks ettirdi.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. Национальный статистический комитет опубликовал данные о рождаемости за 2025 год. В среднем по стране на тысячу постоянных жителей приходится 23,2 новорожденных. Однако показатели заметно различаются по регионам.
Самые высокие коэффициенты зафиксированы в Сурхандарьинской – 27,5 и Кашкадарьинской областях – 27,1. В Самаркандской области рождаемость составила 24,5, в Джизакской – 24,1, в Наманганской – 23,9, а в Ферганской – 23,5.
В Андижанской области показатель равен 22,8, в Хорезмской – 22,5, в Сырдарьинской – 22,4, в Навоийской – 21,9. В Бухарской области рождаемость составила 20,9, в Ташкентской области – 20,5.
В столице страны рождаемость оказалась ниже среднего – 19,8 на тысячу жителей. Самый низкий показатель отмечен в Каракалпакстане – 19,2.
Ранее Агентство по статистике составило демографический портрет родительства в Узбекистане. Цифры отразили возрастные предпочтения при создании семьи и изменения в динамике рождаемости.