O‘zbekiston Soliq qo‘mitasi turistik dachalarni ijaraga berish bozorini qonuniylashtirish va soddalashtirishga qaratilgan normativ-huquqiy hujjat loyihasini ishlab chiqdi va jamoatchilik muhokamasiga taqdim etdi. Yangi qoidalar ushbu sektorni “soyadan” chiqarish va ijarachilar hamda dam oluvchilar uchun shaffof shart-sharoitlar yaratishga qaratilgan.
Taklif etilayotgan hujjatga ko‘ra, turistik dachalarni hisobga qo‘yish tartibi imkon qadar sodda bo‘ladi va qo‘shimcha litsenziya yoki ruxsatnomalar talab qilinmaydi. Bundan tashqari, bunday ob’ektlar egalarini turistik yig‘imdan ozod qilish rejalashtirilgan. Ma’lumotlar almashinuvi raqamli xizmatlar orqali avtomatlashtiriladi, bu esa qog‘ozbozlikni butunlay yo‘q qiladi.
Narx shaffofligini ta’minlash uchun yagona onlayn platforma yaratiladi, unda fuqarolar uy-joy ijarasi bo‘yicha real bozor narxlarini ko‘rishlari mumkin bo‘ladi. Muhim yangilik – uy-joyni noqonuniy ijaraga berish faktlari haqida xabar bergan shaxslarni moddiy rag‘batlantirish tizimi: qoidabuzarlik haqida xabar berganlarga undirilgan jarima summasining 30 foizigacha mukofot to‘lash rejalashtirilgan.
Soliq qo‘mitasi tashabbusining asosiy maqsadi – vijdonli tadbirkorlar uchun qulay muhit yaratish va sayyohlar xavfsizligini ta’minlash. Qo‘mitada loyiha NPA muhokamasi portalida jamoatchilik takliflari va tuzatishlari uchun ochiq ekanligi ta’kidlandi.

Налоговый комитет Узбекистана разработал и вынес на общественное обсуждение проект нормативно-правового акта, направленного на легализацию и упрощение рынка аренды туристических дач. Новые правила призваны вывести этот сектор из тени и создать прозрачные условия как для арендодателей, так и для отдыхающих.
Согласно предложенному документу, процедура постановки туристических дач на учет станет максимально простой и не потребует получения дополнительных лицензий или разрешений. Кроме того, владельцев таких объектов планируется освободить от уплаты туристического сбора. Весь процесс обмена данными будет автоматизирован через цифровые сервисы, что полностью исключит бумажную волокиту.
Для обеспечения прозрачности ценообразования будет создана единая онлайн-платформа, где граждане смогут видеть реальные рыночные цены на аренду жилья. Важным нововведением станет система материального поощрения за сообщение о фактах незаконной сдачи жилья в аренду: лицам, сообщившим о нарушениях, планируется выплачивать вознаграждение в размере до 30 процентов от суммы взысканного штрафа.
Основная цель инициативы Налогового комитета — создать комфортную среду для добросовестных предпринимателей и обеспечить безопасность туристов. В ведомстве подчеркнули, что проект открыт для предложений и правок со стороны общественности на портале обсуждения проектов НПА.