Toshkent shahar Favqulodda vaziyatlar boshqarmasi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, poytaxtdagi istirohat bog‘larida attraksionlarning keng ko‘lamli tekshiruvi boshlandi. Mutaxassislar favqulodda va nazorat xizmatlari bilan birgalikda uskunalarning sozligi va xodimlarning favqulodda vaziyatlarga tayyorligini tekshirmoqda.
Tekshiruvlar Sanoat xavfsizligi davlat qo‘mitasi bilan hamkorlikda o‘tkazilmoqda. Inspektorlarning asosiy e’tibori konstruksiyalarning texnik holati, mexanizmlarning ishonchliligi, shuningdek, mahkamlash moslamalari va xavfsizlik kamarlarining holatiga qaratilgan – ayniqsa bolalar va yoshlar orasida mashhur bo‘lgan ob’ektlarda.
Texnik jihatdan tashqari, mutaxassislar inson omilini ham baholaydi: bog‘ xodimlari favqulodda vaziyatlarda harakat qilish protokollari va birinchi tibbiy yordam ko‘nikmalarini bilish bo‘yicha tekshiriladi. Ushbu tadbirlarning asosiy maqsadi texnik nosozliklar xavfini bartaraf etish va dam oluvchilar uchun eng qulay muhitni yaratishdir.
Bunday qattiq nazorat zarurati Andijondagi so‘nggi fojiali voqea bilan bog‘liq. Eslatib o‘tamiz, mahalliy “Bog‘ishamol” bog‘ida attraksion qulashi natijasida odamlar jabr ko‘rgan edi. Hodisaga metall tayanchning sinishi va zanjirlarning uzilishi sabab bo‘lgan.

В столичных парках отдыха стартовали масштабные инспекции аттракционов. Специалисты экстренных и надзорных служб проверяют исправность оборудования и готовность персонала к нештатным ситуациям, чтобы гарантировать жителям безопасный досуг.
Как сообщили в пресс-службе Ташкентского городского управления по чрезвычайным ситуациям, проверки проводятся совместно с Государственным комитетом промышленной безопасности. Основной фокус инспекторов направлен на техническое состояние конструкций, надежность механизмов, а также состояние фиксирующих устройств и ремней безопасности — особенно на тех объектах, которые пользуются повышенным спросом у детей и молодежи.
Помимо технической стороны, специалисты оценивают и человеческий фактор: персонал парков проходит проверку на знание протоколов действий при ЧП и навыки оказания первой медицинской помощи. Главная цель этих мероприятий — исключить риск технических сбоев и создать максимально комфортную среду для отдыхающих.
Необходимость столь жесткого контроля продиктована недавним трагическим случаем в Андижане. Напомним, в местном парке "Богишамол" произошло обрушение аттракциона, в результате которого пострадали люди. Причиной инцидента стала поломка металлической опоры и обрыв цепей.