Axangaronda PPS xodimi 14 yoshli qizlarni o‘g‘irlab, ularga nisbatan nojo‘ya harakatlar qilgani haqidagi shov-shuvli voqea kutilmagan burilish oldi. Ichki ishlar vazirligi xodimning shaxsini tasdiqlab, uni xizmatdan chetlashtirgan bo‘lsa, Toshkent viloyati IIBB bayonoti voqeani tubdan o‘zgartirdi.
IIBB ma'lumotlariga ko‘ra, o‘g‘irlash ayblovlari tasdiqlanmagan. Hodisa maishiy mojaro natijasida yuz bergan va voyaga yetmagan qiz o‘zining katta dugonasi bilan birga mashinaga ixtiyoriy ravishda o‘tirgan.
Jabrlanuvchilarning so‘zlariga ko‘ra, 27-28 aprelga o‘tar kechasi ikkala 2011 yilda tug‘ilgan qiz uyi oldidagi skameykada o‘tirganida, Spark mashinasidagi formadagi erkak ularga keskin buyruq berib, salonga o‘tirishni talab qilgan. Qizlar itoat etgan, chunki ulardan biri keyin aytganidek: "Men bu militsiya xodimi deb o‘yladim va u menga hech narsa qilmaydi deb ishondim".
Biroq xodim ularni shahar tashqarisiga, sement zavodi ortidagi kimsasiz joyga olib borgan. U yerda dvigatelni o‘chirib, qizlarga nisbatan nojo‘ya harakatlar qilgan. Vaziyatni qizlardan birining akasiga yashirincha joylashuvini yuborishi qutqarib qolgan. Qarindoshlar va do‘stlar tezda yetib kelib, mashinani topishgan.
Xodim eshiklarni qulflab, qochishga uringan va bu vaqtda uni to‘xtatmoqchi bo‘lgan guvohlardan biri jarohat olgan. Qizlar uyga qaytgach, erkak ularga qo‘ng‘iroq qilib, tahdidli xabarlar yuborgan.
IIBB tekshiruvi voqeaning boshqacha rivojlanganini ko‘rsatgan: xodim 22 yoshli tanishi qizning iltimosiga binoan "maslahat" uchun kelgan. Qiz va uning 14 yoshli dugonasi mashinaga o‘z ixtiyori bilan o‘tirishgan. Shu payt 18 yoshli yigit do‘stlari bilan kelib, mojaro boshlagan va xodimni haqorat qilib, videoga olgan.
IIBB videomuallifi voyaga yetmagan qizning qarindoshi emasligini va uning qizlarni qutqarish haqidagi da'volari tasdiqlanmaganligini ta'kidlagan. Tergov davom etmoqda va voyaga yetmagan ishtiroki tufayli tafsilotlar oshkor etilmayapti. IIBB yolg‘on ma'lumot tarqatish va xodimni obro‘sizlantirish uchun javobgarlik borligini eslatgan.

Резонансная история в Ахангаране, где сотрудника ППС обвинили в похищении и домогательствах к 14-летним девочкам, получила неожиданный поворот. Вслед за сообщением МВД, подтвердившим личность действующего сотрудника ППС и его отстранение от службы, в ГУВД Ташкентской области выступили с заявлением, которое в корне меняет трактовку событий.
По данным областного управления, обвинения в похищении не нашли подтверждения — инцидент стал результатом бытового конфликта, а несовершеннолетняя села в автомобиль добровольно вместе со своей старшей подругой.
Напомним, согласно показаниям потерпевших, события начались в ночь с 27 на 28 апреля, когда к двум подругам 2011 года рождения, находившимся на скамейке возле дома, подъехал автомобиль Spark. Мужчина в служебной форме в резкой и требовательной манере приказал несовершеннолетним немедленно сесть в салон. Девочки подчинились, руководствуясь убеждением, что сотрудник милиции не причинит им вреда.
Однако вместо официальных действий сотрудник вывез их за пределы города в сторону гор — в безлюдную местность за цементным заводом. Там он заглушил мотор и, по словам детей, начал домогаться их. Ситуацию спасла бдительность одной из девочек, которая успела скрытно отправить свою геолокацию брату. Родственники и друзья семьи оперативно выехали по координатам и обнаружили автомобиль в указанном районе.
Застигнутый на месте сотрудник заблокировал двери и предпринял попытку побега на машине, в ходе которой пострадал один из очевидцев, пытавшийся его остановить. Даже после того, как детям удалось вернуться домой, мужчина, по заявлениям семьи, продолжал звонить и писать сообщения, требуя сообщить их местонахождение и высказывая скрытые угрозы.
Согласно результатам проверки, представленным управлением, события ночи 27 апреля развивались иначе. По версии ведомства, сотрудник прибыл к дому своей 22-летней знакомой по ее личной просьбе — для "консультации". Девушка вместе со своей 14-летней подругой сами сели в автомобиль к правоохранителю. В этот момент к машине подошел 18-летний парень в сопровождении группы приятелей, спровоцировал конфликт и начал оскорблять сотрудника, фиксируя происходящее на видео.
В ГУВД подчеркнули, что автор ролика не является родственником несовершеннолетней, а его доводы о спасении детей из безлюдной местности в ходе проверки не подтвердились. Ведомство также напомнило об ответственности за распространение заведомо ложной информации и попытку дискредитации сотрудника органов внутренних дел.