Toshkent shahrida 11-sonli avtobus haydovchisi yo‘lovchilar bilan qo‘pol muomalada bo‘lgani uchun ishdan bo‘shatildi. Bu haqda “Toshshahartransxizmat” AJ xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videoda avtobus sekin harakatlanayotgani ko‘rinadi. Yo‘lovchilardan biri haydovchidan eshikni ochib, tushishga ruxsat berishni so‘ragan, boshqalar ham unga qo‘shilgan. Haydovchi esa “hammang chiqib olding, orqada yana bir bo‘shi kelayotgandi”, deb baqirgan.
Yo‘lovchi bu yo‘nalishdagi avtobuslar intervali juda katta ekanligini aytganida, haydovchi “yaxshi bo‘libdi, arz qiling, sizga o‘xshagan aqllilar ko‘pligidan yettita qoldik”, deb javob qaytargan.
Holat “Toshshahartransxizmat” va 18-avtobus saroyi rahbariyati ishtirokida tanqidiy muhokama qilingan. Boshqaruv raisi o‘rinbosari Komiljon Qodirov haydovchiga: “Bu poytaxt jamoat transporti, uning o‘z madaniyati va yurish-turish qoidalari bor. Yo‘lovchilarga qulaylik yaratish o‘rniga, ularga noqulaylik yaratib, haqli e’tirozlariga sababchi bo‘lgansiz”, degan.
Ma’lum qilinishicha, haydovchi S.Sh. 2-fevral kuni ish boshlagan va uch oylik sinov muddatida bo‘lgan. U yo‘lovchi tashish qoidalarini buzgani va qo‘pol muomalada bo‘lgani uchun mehnat shartnomasi bekor qilingan.
Kompaniya vakili haydovchiga avtobusning texnik nosozligini yo‘lovchilarga muloyimlik bilan tushuntirish mumkinligini ta’kidlagan. Kelgusida bunday holatlar takrorlanmasligi uchun barcha haydovchilarga maxsus yo‘riqnoma o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

В Ташкенте водитель автобуса №11 был уволен за грубое обращение с пассажирами, сообщает АО «Тошшахартрансхизмат».
На видео, распространившемся в соцсетях, видно, как автобус движется медленно. Один из пассажиров попросил водителя открыть дверь и выпустить их, другие поддержали его. Водитель в ответ закричал: «Все вышли, сзади еще один пустой подъезжал».
Когда пассажир заметил, что интервал движения автобусов на этом маршруте очень большой, водитель ответил: «Хорошо, жалуйтесь, из-за таких умных, как вы, нас осталось семеро».
Ситуация была критически обсуждена с участием руководства «Тошшахартрансхизмат» и автобусного парка №18. Заместитель председателя правления Комилжон Кадыров заявил водителю: «Это столичный общественный транспорт, у него своя культура и правила поведения. Вместо того чтобы создавать удобства пассажирам, вы создавали неудобства и стали причиной обоснованных претензий».
Сообщается, что водитель С.Ш. приступил к работе 2 февраля и находился на трехмесячном испытательном сроке. Трудовой договор с ним расторгнут за нарушение правил перевозки пассажиров и грубое обращение.
Представитель компании отметил, что водитель мог спокойно объяснить пассажирам техническую неисправность автобуса. Для предотвращения подобных случаев в будущем планируется провести специальный инструктаж для всех водителей.