Britaniya politsiyasi Londonning yahudiy aholisi ko‘p bo‘lgan Golders Green hududida ikki kishini pichoqlashda gumonlanib, bir erkakni hibsga oldi. Hodisa mahalliy vaqt bilan chorshanba kuni yuz berdi.
Yahudiy jamoat xavfsizligi tashkiloti Shomrim maʼlumotiga ko‘ra, gumonlanuvchi pichoq bilan qurollangan holda Golders Green Road bo‘ylab yugurib, yahudiy fuqarolarga hujum qilishga uringan. Shomrim aʼzolari zudlik bilan javob berib, gumonlanuvchini ushlab qolgan va politsiyaga topshirgan. Politsiya voqea joyida elektr qurol (taser) ishlatgan.
Hujum natijasida ikki kishi yaralangan va ularga ko‘ngillilar tomonidan tibbiy yordam ko‘rsatilmoqda. Yaradorlarning ahvoli haqida batafsil maʼlumot berilmagan.
Buyuk Britaniya Bosh vaziri Keir Starmer parlamentdagi muntazam savol-javoblar sessiyasida bu hodisani “chuqur tashvishli” deb atadi. U voqeadan xabardor ekanligini aytib, politsiya tergovini qo‘llab-quvvatlashga chaqirdi va “bunday jinoyatlarga qarshi qatʼiy choralar ko‘rish kerak”ligini taʼkidladi.
So‘nggi haftalarda Londonning shimoliy qismida, ayniqsa yahudiy aholisi zich joylashgan hududlarda bir qator antisemitik jinoyatlar qayd etilgan. Ulardan baʼzilari sinagoga va tez yordam mashinalariga o‘t qo‘yishga urinishlarni o‘z ichiga oladi. O‘sha hodisalarda hech kim jabrlanmagan, ammo bir necha kishi hibsga olingan.

Британская полиция арестовала мужчину после того, как два человека были ранены ножом в Голдерс-Грин, районе на севере Лондона с большим еврейским населением. Инцидент произошел в среду.
По данным еврейской общинной организации безопасности Shomrim, подозреваемый, вооруженный ножом, бежал по Голдерс-Грин-роуд и пытался нанести удары еврейским прохожим. Члены Shomrim немедленно отреагировали, задержали подозреваемого и передали его полиции. Полиция применила электрошокер (тазер).
В результате нападения ранены два человека, им оказывается медицинская помощь волонтерами. Подробности о состоянии пострадавших не раскрываются.
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер на регулярной сессии вопросов в Палате общин назвал этот инцидент «глубоко тревожным». Он призвал поддержать полицейское расследование и подчеркнул необходимость решительных мер против подобных преступлений, «которых в последнее время стало слишком много».
За последние недели в северной части Лондона, особенно в районах с большим еврейским населением, было зафиксировано несколько предполагаемых антисемитских преступлений. Среди них — попытки поджога синагоги и машин скорой помощи. В тех инцидентах никто не пострадал, но несколько человек были арестованы.