Toshkent, O‘zbekiston – Podrobno.uz. Davlat xavfsizlik xizmati (DXQ), Toshkent shahar IIB va kiberxavfsizlik markazi mutaxassislari Chirchiq shahrida yashovchi 21 yoshli fuqaroning Telegram orqali zararli APK dasturlarini sotgan faoliyatini to‘xtatdi.
DXQ matbuot xizmati xabariga ko‘ra, gumonlanuvchi o‘z dasturlarini Telegram orqali 100 mingdan 300 ming so‘mgacha narxda sotgan va xaridorlarga texnik yordam ko‘rsatgan. Ushbu APK-fayllar yordamida boshqa odamlarning akkauntlariga ruxsatsiz kirish, SMS-xabarlarni o‘qish va to‘lov tizimlaridan pul o‘g‘irlash mumkin bo‘lgan.
Ushbu shaxs beshdan ortiq guruh va kanallarning administratori bo‘lib, u yerda muntazam ravishda o‘z dasturlarining imkoniyatlari haqida postlar joylab turgan. Tintuv vaqtida undan noutbuk, telefon, qattiq disk va ikkita bank kartasi olib qo‘yildi. Jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov olib borilmoqda.
Avvalroq O‘zbekistonda Telegram-bot ishga tushirilgani, u foydalanuvchilarga messenjerda olingan fayllar va havolalarning xavflilik darajasini aniqlashda yordam berishi haqida xabar berilgan edi.

Ташкент, Узбекистан – АН Podrobno.uz. Сотрудники Службы государственной безопасности (СГБ), УВД Ташкента и специалисты центра кибербезопасности пресекли деятельность 21-летнего жителя Чирчика, который торговал в Telegram вредоносными APK-программами.
Как сообщили в пресс-службе СГБ, злоумышленник продавал свои программы через Telegram по цене от 100 до 300 тысяч сумов, а также оказывал техническую поддержку покупателям. С помощью этих APK-файлов можно было взламывать аккаунты, читать SMS-сообщения и похищать деньги из платежных систем.
Задержанный являлся администратором более пяти групп и каналов, где регулярно публиковал посты о возможностях своего софта. В ходе обыска у него изъяты ноутбук, телефон, жесткий диск и две банковские карты. Возбуждено уголовное дело, ведется следствие.
Ранее сообщалось, что в Узбекистане запустили Telegram-бота, который помогает пользователям определить уровень опасности файлов и ссылок, полученных в мессенджере.